"Bardzo lubiłem odwiedzać ukraiński kościół w Buenos Aires" - powiedział papież podczas prywatnej audiencji 15 maja dla rektora Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UUK) we Lwowie dr Tarasa Dobko.
Podczas prywatnej audiencji dr Dobko podziękował papieżowi za modlitwy i wsparcie dla Ukrainy, w szczególności za niedawno opublikowaną bullę papieską na Rok Jubileuszowy „Spes non confundit” – „Nadzieja zawieść nie może”, w której papież mówi o nadziei dla współczesnego człowieka. Przesłanie nadziei jest bardzo ważne dla Ukrainy w tym czasie wojny. Widzę Bożą opatrzność w tym, że 30 kwietnia miałem spotkanie ze wspólnotą UUK na temat Być wspólnotą nadziei
. Dla mnie, jako rektora, jednym z kluczowych zadań jest pielęgnowanie UUK jako wspólnoty nadziei i źródła nadziei dla innych. Nasz Kościół i my w uniwersytecie jesteśmy wezwani do dawania nadziei ludziom i narodom, do rozwijania teologii nadziei w warunkach wojny i jej konsekwencji – powiedział Dobko.
Rektor podzielił się z papieżem świadectwami studentów UUK w warunkach wojny, opisując ich jako „ludzi nadziei, którzy wierzą w wieczność”. Podczas ceremonii wręczenia dyplomów absolwentka Liubow Kurtyak powiedziała, że dla jej kolegów główną lekcją z UUK było nauczenie się życia w taki sposób, aby nie bać się śmierci.
Rektor podkreślił, że „nie jest łatwo być chrześcijaninem w czasie wojny. Ludzie ciągle pytają, gdzie jest Bóg i kiedy zakończy to cierpienie? Tym bardziej, gdy Rosyjski Kościół Prawosławny ogłasza świętą wojnę i dyskredytuje chrześcijańską ewangelię. Jeden z naszych absolwentów na froncie spotkał się z tym pytaniem, gdy wraz z towarzyszami wkroczył do jednej z wiosek wyzwolonych po okupacji. Zapytano go, gdzie jest Bóg w tym całym zniszczeniu spowodowanym przez Rosjan. Kiedy zobaczył wolontariuszy przynoszących mieszkańcom czystą wodę, żywność, lekarstwa i ubrania, odpowiedział: Bóg jest tutaj, gdzie jest solidarność i człowieczeństwo
„ – mówił rektor UUK.
ZOBACZ TEŻ: Zakaz eksponowania symboli religijnych w warszawskich urzędach
Dobko opowiedział również papieżowi o udziale uniwersytetu w programie duszpasterskim Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) na rzecz leczenia ran wojennych. Kierujemy się zasadą: 'Przywrócimy osobę. Przywrócimy wszystko. Nasza strategia rozwoju nosi nazwę
Uniwersytet, który służy`. Tak więc służba jest jedną z naszych podstawowych zasad – powiedział Dobko.
Przeczytaj również
Ze swej strony papież Franciszek wskazał na potrzebę „pielęgnowania umysłu, zdolności intelektualnych, ale także ludzkiego serca i zdolności do czynienia dobra”. Wasze świadectwo nadziei w strasznej sytuacji wojny jest szczególnie ważne dla mojej posługi – powiedział papież Franciszek i podziękował społeczności uniwersyteckiej za służbę narodowi ukraińskiemu, zwłaszcza młodemu pokoleniu. Ukraina jest mi bardzo bliska od czasu mojej posługi w Argentynie. Bardzo lubiłem odwiedzać ukraiński kościół w Buenos Aires – dodał papież Franciszek.
Na zakończenie spotkania rektor UUK poprosił papieża o błogosławieństwo dla społeczności uniwersyteckiej. Każdy znaczący etap rozwoju UUK rozpoczynał się od papieskiego błogosławieństwa. Ustanowienie UUK w Rzymie było błogosławieństwem papieża Pawła VI. Przywrócenie UUK we Lwowie zostało pobłogosławione przez papieża Jana Pawła II. Pierwszą kampanię na rzecz rozwoju UUK i budowę kampusu pobłogosławił papież Benedykt XVI. Jesteśmy na nowym etapie – prosimy o błogosławieństwo i wsparcie papieża Franciszka – powiedział Dobko.
Po błogosławieństwie papieża Franciszka wymieniono się prezentami.
Robocza wizyta rektora UUK w Watykanie odbyła się w dniach 13-15 maja z błogosławieństwem zwierzchnika UKGK, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka. Dr Dobko spotkał się z siostrą Helen Alford OP, przewodniczącą Papieskiej Akademii Nauk Społecznych; kard. Peterem Turksonem, kanclerzem Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych; kard. José Mendonça, prefektem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji Katolickiej; kard. Kurtem Kochem, prefektem Dykasterii ds. Promowania Jedności Chrześcijan; kard. Claudio Gugerottim, prefektem Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich; ks. Markiem Inglotem SJ, przewodniczącym Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych oraz rektorami Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Uniwersytetu LUMSA.
Oprócz spotkań z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej, rektor UUK spotkał się z biskupem Dionizym Lachowiczem, egzarchą apostolskim Włoch, seminarzystami Papieskiego Kolegium św. Jozafata i uczestniczył w sesji roboczej Patriarchalnej Komisji ds. Duchowieństwa UKGK.
KAI, kh/Stacja7