Nasze projekty

Franciszek: rodzina ma pozytywny wpływ na wszystkich

"Rodzina jest generatorem dobra wspólnego" - podkreślił papież Franciszek.

fot. Mauricio Toczek/cathopic.com

Franciszek wygłosił orędzie na rozpoczęcie Family Global Compact, wspólnego programu działań, które mają wprowadzać duszpasterstwo rodzin w dialog z ośrodkami studiów i badań nad rodziną, obecnymi na katolickich uniwersytetach całego świata.

Celem tej inicjatywy jest zapewnienie, aby praca duszpasterska z rodzinami w Kościołach partykularnych bardziej efektywnie wykorzystywała wyniki badań oraz wysiłki dydaktyczne i formacyjne, jakie mają miejsce na uniwersytetach. Chodzi o docenienie małżeństwa, życia rodzinnego – zaznaczył papież.

Franciszek przypomniał, że z przeprowadzonych studiów wyłania się sytuacja kryzysu relacji rodzinnych. Badania podkreślają jednak również, że rodzina jest nadal pierwszym źródłem życia społecznego i pokazują istnienie dobrych praktyk, które zasługują na dzielenie się nimi i rozpowszechnianie na całym świecie.

Reklama

Ponadto przypomniał, że „większość Bożych marzeń dotyczących wspólnoty ludzkiej realizuje się w rodzinie”. Dlatego nie można się godzić na jej upadek, nie można być obojętny na jej przyszłość. Przypomnijmy, że rodzina ma pozytywny wpływ na wszystkich, ponieważ jest generatorem dobra wspólnego: dobre relacje rodzinne stanowią niezbywalne bogactwo nie tylko dla małżonków i dzieci, ale dla całej wspólnoty kościelnej i obywatelskiej – stwierdził Franciszek.

Papież zachęcił instytucje i osoby przystępujące do Family Global Compact „do twórczego i ufnego poświęcenia się wszystkiemu, co może pomóc umieścić rodzinę z powrotem w centrum naszego zaangażowania duszpasterskiego i społecznego”.

Zatem Family Global Compact ma być drogą wyrażającą się w czterech krokach:

Reklama
  1. Aktywowanie procesu dialogu i głębszej współpracy między ośrodkami studiów uniwersyteckich a ośrodkami badawczymi, zajmującymi się kwestiami rodziny.
  2. Tworzenie większego zharmonizowania w zakresie treści i celów, między wspólnotami chrześcijańskimi a uniwersytetami katolickimi.
  3. Wspieranie kultury rodziny i życia w społeczeństwie, tak aby mogły powstać propozycje i cele przydatne dla polityki publicznej.
  4. Harmonizowanie i wspieranie określonych już propozycji, jakie się pojawiły, tak aby służba rodzinie była ubogacona i wspierana pod względem duchowym, duszpasterskim, kulturowym, prawnym, politycznym, ekonomicznym i społecznym.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę