Franciszek poświęcił posąg Michała Archanioła dla kościoła w Kijowie

Franciszek poświęcił w poniedziałek kopię posągu św. Michała Archanioła z Gargano, który trafi do katolickiego kościoła św. Mikołaja w Kijowie. Biała rzeźba, przedstawiająca Wodza Zastępów Niebieskich, ma te same rozmiary, co oryginał przechowywany we Włoszech.

fot. Cathopic

Figurę sprowadzono do Watykanu z sanktuarium św. Michała Archanioła w Gargano w prowincji Foggia, region Apulia na południowym wschodzie Włoch. Według prastarej tradycji w V stuleciu tam właśnie Archanioł ukazał się w jaskini i poprowadził mieszkańców tego regionu do zwycięstwa nad poganami.

Archanioł miał powiedzieć: Jestem Michałem Archaniołem, który zawsze stoi przed obliczem Bożym”. Następnie wskazał na grotę, dodając, że należy ona do niego, który zawsze jej strzeże. Oznajmił też, że „tam, gdzie pęknie skała, będą odpuszczone grzechy ludzi, a modlitwy zanoszone tam do Boga, zostaną wysłuchane.

Posąg św. Michała Archanioła powstał w XVI wieku

Zarówno sam święty, jak i Święta Grota na półwyspie Gargano przyciągają do dzisiaj tysiące pielgrzymów z kraju i zagranicy, pragnących pomodlić się w miejscu, które Archanioł miał odwiedzić osobiście. Miejsce to odwiedzali dawniej i w naszych czasach liczni święci, papieże, cesarze i inne osobistości, m.in. cesarz Otto III, św. Franciszek z Asyżu i św. Jan Paweł II.

Reklama
Reklama

Białą rzeźbę, której kopia trafi do stolicy Ukrainy, wykonał w 1507 roku włoski rzeźbiarz i architekt Andrea Sansovino (właście Andrea Contucci; ok. 1467-1529). Przedstawia ona świętego, który lewą nogą depcze szatana, w prawej ręce trzyma za głową miecz, a małym palcem lewej dłoni przytrzymuje łańcuch, nie pozwalając władcy piekła ruszyć głową.

Św. Michał znajduje się w herbie Kijowa

Proboszcz parafii św. Mikołaja ks. Paweł Wyszkowski OMI powiedział ukraińskiej agencji RISU, że kilkakrotnie przebywał w Gargano i zawsze zdumiewała go wielka liczba przybywających tam pielgrzymów oraz „szczególna świętość, jaka daje się odczuć w miejscu objawień”. Kapłan przypomniał, że św. Michał znajduje się w herbie Kijowa, „toteż od razu, gdy tylko mianowano mnie proboszczem tej parafii, marzyłem, aby posąg Archanioła z Gargano znalazł się w naszej świątyni”.

Zwrócił uwagę, że od ponad 30 lat toczy się tutaj „walka duchowa, aby to miejsce stało się znów domem Bożym”. Obecnie zaś „trwa wielka wojna w naszym kraju i wszyscy chrześcijanie winni uświadomić sobie i walczyć z grzechem, a nie z ludźmi, trzeba więc modlić się za wstawiennictwem Michała Archanioła i prosić Go o pomoc w najtrudniejszych sprawach, szczególnie w walce z szatanem” – dodał kapłan. Podkreślił, że święty ten jest „rycerzem, walczącym z grzechem i złymi duchami, który nie zagraża ludziom, a miecz w jego ręce wymierzony jest w diabła”.

Reklama
Reklama

Ten, którego zadaniem jest prowadzenie dusz do Boga, najbardziej troszczy się o to, aby stan naszych dusz nie obrażał Boga. Nie wiemy, czy 1 czerwca papież będzie mógł przybyć osobiście do Kijowa, ale jestem wdzięczny Bogu, że on [Franciszek] pobłogosławił tę rzeźbę dla naszego kościoła, którą uroczyście ustawimy w dniu zwrócenia go nam, czyli 1 czerwca. – oświadczył ks. Wyszkowski.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę