Nasze projekty

Franciszek: pośpiech i niecierpliwość są wrogami życia duchowego

"Pójdźmy pod prąd dzisiejszej powszechnej mentalności, w której dominuje pośpiech i «wszystko i natychmiast»; gdzie zamiast czekać, aż sytuacje dojrzeją, na ludzi wywierany jest nacisk" - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji.

fot. vatican news/youtube.com

O znaczeniu cnoty cierpliwości dla życia chrześcijańskiego w kontekście Męki Pańskiej, której ujawnia się cierpliwość Chrystusa, będącej owocem większej miłości mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej.

Papież przypomniał także, św. Paweł w „Hymnie do miłości” ściśle łączy miłość i cierpliwość, a według Biblii Bóg, w obliczu naszej niewierności, okazuje się „nieskory do gniewu” (por. Wj 34, 6; por. Lb 14, 18). Podkreślił, że cierpliwość jest pierwszą cechą każdej wielkiej miłości. Dlatego można powiedzieć, że nie ma lepszego świadectwa miłości Chrystusa niż spotkanie cierpliwego chrześcijanina. Potrzebujemy jej jako „niezbędnej witaminy”, aby przetrwać.

ZOBACZ TEŻ>>> Papież napisał rozważania do tegorocznej Drogi Krzyżowej w Koloseum

Reklama

Franciszek zaznaczył, że cierpliwość jest nie tylko koniecznością, ale także powołaniem. A to wymaga od nas pójścia pod prąd dzisiejszej powszechnej mentalności, w której dominuje pośpiech i «wszystko i natychmiast»; gdzie zamiast czekać, aż sytuacje dojrzeją, na ludzi wywierany jest nacisk, oczekując, że natychmiast się zmienią. Nie zapominajmy, że pośpiech i niecierpliwość są wrogami życia duchowego – przestrzegł Ojciec Święty.

Módlmy się do „Ukrzyżowanego, żeby przyswoić sobie Jego cierpliwość”

Papież wskazał, że trzeba o cierpliwość prosić Boga. Szczególnie w tych dniach warto, abyśmy kontemplowali Ukrzyżowanego, żeby przyswoić sobie Jego cierpliwość. Dobrym ćwiczeniem jest również przyprowadzanie do Niego najbardziej uciążliwych osób, prosząc o łaskę … cierpliwego znoszenia osób uciążliwych – zachęcił Franciszek. Dodał, że w chwilach trudnych „dobrze otworzyć się z nadzieją na nowość Boga, mając pewność, że On nie zawiedzie naszych oczekiwań”.

Na zakończenie papież powiedział o dwóch ojcach obecnych na dzisiejszej audiencji: Izraelczyku i Arabie, którzy w wojnie toczącej się obecnie w Ziemi Świętej stracili swoje córki, a mimo to obydwaj są przyjaciółmi. Pomyślmy o tym bardzo pięknym świadectwie tych dwóch osób, które w swoich córkach wycierpieli z powodu wojny w Ziemi Świętej. Drodzy bracia, dziękuję za wasze świadectwo – powiedział Ojciec Święty.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę