Nasze projekty

Franciszek: nie wolno używać imienia Boga do usprawiedliwiania nienawiści wobec innych religii

Wychowanie zobowiązuje nas, abyśmy nigdy nie używali imienia Boga do usprawiedliwiania przemocy i nienawiści wobec innych tradycji religijnych - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami różnych religii.

fot. Cathopic

Podczas spotkania zorganizowanego w Światowym Dniu Nauczyciela, ustanowionym przez UNESCO, podziękował wszystkim zaangażowanym w edukację. Chcemy wyrazić naszą bliskość i wdzięczność wszystkim nauczycielom, a jednocześnie podkreślić nasze żywe zainteresowanie edukacją – powiedział.

Jak podkreślił, wychowaniu powinna przyświecać zasada poznania samego siebie, drugiego człowieka, stworzonego świata oraz Boga. Nie można – zdaniem papieża – ukrywać przed nowymi pokoleniami prawd, które nadają sens życiu, a religie pozostają w ścisłym związku z edukacją, dlatego powinny dzięki mądrości i humanizmowi jakie niosą w sobie przyczyniać się do wzrostu braterstwa w świecie.

Jeśli w przeszłości różnice stawiały nas w opozycji do siebie, to dzisiaj widzimy w nich bogactwo różnych dróg, aby dotrzeć do Boga i wychować nowe pokolenia do pokojowego współistnienia we wzajemnym szacunku – podkreślił Franciszek.

Reklama
Reklama

„Nie można używać imienia Boga do usprawiedliwiania przemocy i nienawiści wobec innych religii”

Dlatego wychowanie zobowiązuje nas, abyśmy nigdy nie używali imienia Boga do usprawiedliwiania przemocy i nienawiści wobec innych tradycji religijnych, abyśmy potępiali wszelkie formy fanatyzmu i fundamentalizmu oraz abyśmy bronili prawa każdej osoby do decydowania i działania zgodnie z własnym sumieniem – powiedział.

Papież zaznaczył, że edukacja angażuje nas w przyjęcie drugiego takim, jakim jest, a nie takim, jakim chcemy, aby był, bez osądzania i potępiania. Edukacja powinna także prowadzić do zrozumienia, że godność mężczyzny i kobiety jest taka sama. Nie ma zatem usprawiedliwienia dla dyskryminacji ze względu na płeć.

„Wychowanie zobowiązuje nas do miłowania naszej matki ziemi oraz unikania marnowania żywności”

Jeśli w przeszłości tolerowaliśmy eksploatację i grabież naszego wspólnego domu, to dziś, bardziej świadomi naszej roli jako stróżów świata stworzonego, powierzonego nam przez Boga, chcemy być głosem przyrody wołającej o swe przetrwanie i wychowywać nas samych oraz nowe pokolenia do bardziej wstrzemięźliwego i ekologicznie zrównoważonego stylu życia – zaznaczył.

Reklama
Reklama

Zatem wychowanie zobowiązuje nas do miłowania naszej matki ziemi oraz unikania marnowania żywności i zasobów, jak również do większego dzielenia się dobrami, które Bóg dał nam dla życia wszystkich. Przychodzi mi na myśl to, co mówił pewien mędrzec, który nie był katolikiem: «Bóg przebacza zawsze. My czasami przebaczamy, a czasami nie. Natura nie przebacza nigdy» – dodał.

Na zakończenie papież zachęcił, aby wszystkie tradycje religijne zaangażowane od poziomu alfabetyzacji po szkolnictwo wyższe wzmocniły swoją misję na rzecz edukacji integralnej, całego człowieka, czyli głowy, rąk, serca i duszy.

kh/VaticanNews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę