Nasze projekty

Franciszek: Musimy dbać o Ziemię, aby ona zadbała o nas

Specjalne przesłanie do uczestników Zgromadzenia Plenarnego Rady Europy w Strasburgu skierował Papież Franciszek. W liście na temat ochrony środowiska i praw człowieka napisał, że "nasz wspólny dom znajduje się w dramatycznej sytuacji i od nas wszystkich zależy, czy uda się go ocalić dla przyszłych pokoleń".

Cathopic/Dimitri Conejo Sanz

Ziemia jest Bożym darem

Papież podziękował za owocną współpracę pomiędzy Radą Europy a Stolicą Apostolską w zakresie ochrony środowiska. Zaznaczył, że jest to pole do wspólnej refleksji o Ziemi, która jest Bożym darem, danym do naszej dyspozycji, ale nie po to, aby ją niszczyć i wykorzystywać, ale by cieszyć się jej pięknem i godnie żyć.

Papież przypomniał w liście swoją encyklikę społeczną „Laudato Sii”, w której napisał, że troska o wspólny dom to zasada uniwersalna, dotycząca nie tylko chrześcijan, ale każdego człowieka dobrej woli, któremu zależy na planecie. Podkreślił, że szczyt klimatyczny, zaplanowany na listopad przyszłego roku w Glasgow, ma szansę wnieść ważny wkład w działania podejmowane przez ONZ.

CZYTAJ TEŻ: Papież wzywa do modlitwy o bardziej zrównoważony styl życia i przyjazny środowisku

Reklama

Ekologia i prawa człowieka

Papież odniósł się też pozytywnie na wieść o próbie tworzenia nowych instrumentów prawnych, które mają łączyć troskę o środowisko naturalne z poszanowaniem podstawowych praw człowieka. Taką próbę chce podjąć Rada Europy. „Każde prawo, które respektuje prawa człowieka oraz zasady demokracji i praworządności, czyli podstawowe wartości europejskie, może być przydatne w sprostaniu globalnemu wyzwaniu ekologicznemu” – napisał Papież.

Zaznaczył też, że nikt nie może sprzeciwiać się fundamentalnemu praw każdego człowieka do życia i pełnego rozwoju. „Wszyscy żyjemy na tej samej planecie, posiadamy tę samą godność. Jako wspólnota jesteśmy wobec tego zobowiązani do zapewnienia odpowiednich warunków do integralnego rozwoju każdego człowieka” – napisał Franciszek.

„Musimy dbać o Ziemię, by ona dbała o nas”

Papież przestrzegł w swoim przesłaniu, że człowiek może zacząć uważać się za pana świata, a nie jedynie za jego zarządcę. Wtedy usprawiedliwia swoje rodzaju marnotrawstwo, i traktuje innych ludzi i przyrodę jak przedmioty. „Już starożytni mówili: «Je się żeby żyć, a nie żyje, żeby jeść». Dlatego nie można konsumować w sposób nieokiełznany, jak to ma miejsce obecnie. Powinniśmy korzystać jedynie z tego, co niezbędne. Musimy dbać o Ziemię, aby ona zadbała o nas” – napisał Papież.

Reklama

Wskazał też, że konieczne jest zbudowanie nowej świadomości relacji człowieka ze środowiskiem, społeczeństwem i z Bogiem. „Kryzys środowiskowy zaprasza nas do podjęcia osobistej odpowiedzialności. Każdy z nas ma obowiązek dbania o środowisko naturalne, refleksji nad przyszłością, nad światem, który chcemy pozostawić naszym dzieciom” – napisał Franciszek.

os, KAI / Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę