Nasze projekty

Franciszek jedzie z „pielgrzymką pokutną” do Kanady. Spotka się z rodzimymi mieszkańcami

Franciszek rozpoczyna w niedzielę "pokutną pielgrzymkę" do Kanady. To będzie jego 37. zagraniczna podróż apostolska. Jej głównym celem jest spotkanie z trzema grupami rdzennych mieszkańców tego kraju, aby "kroczyć razem" drogą pojednania i uzdrowienia.

fot. cbonilla/Cathopic

Pierwsze Narody reprezentują dominującą społeczność rdzennych mieszkańców południowej części terytorium Ameryki Północnej, natomiast Inuici (Eskimosi) należą do jednej z głównych grup zamieszkujących strefę arktyczną; z kolei Metysi, znajdujący się w najbardziej wysuniętej na zachód części kraju, są potomkami związków rdzennych mieszkańców z Europejczykami.

Pielgrzymka jest potwierdzeniem „bliskości” Franciszka z tymi wspólnotami. To też konkretna odpowiedź na spotkania, które odbyły się w Watykanie na przełomie marca i kwietnia. Podróż wiąże się z długim procesem pojednania w dramatycznej sprawie ponad 150 tysięcy dzieci rdzennych mieszkańców, zmuszonych do uczęszczania do szkół z internatem. Rząd powierzył placówki Kościołom chrześcijańskim (katolickiemu, protestanckich i anglikańskiemu), przy skąpych funduszach, co odbywało się w ramach polityki przymusowej asymilacji promowanej przez ponad wiek przez państwo kanadyjskie w latach 1870-1996, kiedy to zamknięto ostatnią z tych placówek.

I właśnie po to, by nie zatracić pamięci o „wykorzenieniu narzuconym ludności tubylczej i zadanych jej ranach”, następca św. Piotra zamierza udać się do Kanady, z przystankami na terenach diecezji Edmonton, archidiecezji Québec i odległej diecezji Churchill – Baie d’Hudson w pobliżu koła podbiegunowego. Jej ordynariuszem jest polski oblat, biskup Anthony Wiesław Krótki.

Reklama

Słowa papieża będą tłumaczone na 12 języków rdzennych ludów Kanady

W czasie pielgrzymki zaplanowano dziewięć przemówień i homilii, które papież Franciszek wygłosi po hiszpańsku w ciągu sześciu dni. Jego słowa będą tłumaczone na 12 języków, którymi posługują się rodzime ludy Kanady.

Franciszek odprawi również dwie msze święte: pierwszą na stadionie w Edmonton, 26 lipca, w święto świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny, a więc w specjalnej intencji za dziadków, a drugą 28 lipca w narodowym sanktuarium Sainte Anne de Beaupré w Québecu „w intencji pojednania”.

Podróż śladami Jana Pawła II

Przed papieżem Franciszkiem trzykrotnie odwiedził Kanadę św. Jan Paweł II: w 1984 r., od 9 do 20 września, na dwanaście dni, odwiedzając czternaście miast, w tym Québecu i Edmonton; w 1987 r., 20 września, kiedy na zakończenie podróży do USA na małej wyspie Fort Simpson odprawił mszę św. dla ludności rodzimej odwołaną podczas poprzedniej podróży z powodu mgły; oraz w 2002 r., od 23 do 29 lipca, na Światowe Dni Młodzieży w Toronto. Także papież Polak dokonywał gestów i wypowiadał słowa podkreślające prawa rodzimych mieszkańców Kanady.

Reklama

Franciszek będzie przebywał w Kanadzie od 24 do 30 lipca.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę