Franciszek do patriarchy Cyryla: stańmy się budowniczymi pokoju dla ogarniętej wojną Ukrainy

"Niech przejście ze śmierci do nowego życia w Chrystusie stanie się rzeczywistością dla narodu ukraińskiego, który tęskni za nowym świtem, który położy kres ciemnościom wojny" - napisał papież Franciszek do patriarchy Cyryla w życzeniach z okazji Wielkanocy, którą obchodziły w niedzielę Kościoły wschodnie.

fot. CTV HD/YouTube

„Drogi bracie! Niech Duch Święty przemieni nasze serca i uczyni nas prawdziwymi budowniczymi pokoju, zwłaszcza dla ogarniętej wojną Ukrainy, aby wielkie wielkanocne przejście ze śmierci do nowego życia w Chrystusie stało się rzeczywistością dla narodu ukraińskiego, który z utęsknieniem oczekuje nowego świtu, który położy kres ciemnościom wojny” – tak brzmi główny fragment listu, który papież Franciszek skierował do patriarchy Moskwy i Całej Rusi Cyryla.

„Odczuwamy cały ciężar cierpienia naszej ludzkiej rodziny, przygniecionej przemocą, wojną”

List z życzeniami, który papież wysłał także do innych patriarchów Kościołów wschodnich, został opublikowany na stronie internetowej Patriarchatu Rosyjskiego, mospat.ru. Franciszek podkreśla w nim, że w tym czasie „odczuwamy cały ciężar cierpienia naszej ludzkiej rodziny, przygniecionej przemocą, wojną i tak wieloma niesprawiedliwościami”. „Mimo to – napisał papież – nadal będziemy patrzeć z wdzięcznym sercem, że Pan wziął na siebie całe zło i cały ból naszego świata”.

„Śmierć Chrystusa była początkiem nowego życia i wyzwolenia z więzów grzechu oraz okazją do naszej wielkanocnej radości, otwierając dla wszystkich drogę z cienia ciemności do światła królestwa Bożego” – napisał Franciszek. Zachęcił do wspólnej modlitwy, aby „dawać wiarygodne świadectwo ewangelicznemu orędziu o Chrystusie zmartwychwstałym i o Kościele jako powszechnym sakramencie zbawienia”, aby „wszyscy mogli wejść do królestwa sprawiedliwości, pokoju i radości w Duchu Świętym”.

Reklama
Reklama

Franciszek rozmawiał z Cyrylem po rozpoczęciu wojny

Ostatni bezpośredni kontakt między papieżem a patriarchą miał miejsce 16 marca podczas wideospotkania, które odbyło się w obecności kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, oraz metropolity wołokołamskiego Hilariona, kierownika Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Spotkanie, jak poinformował wtedy dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni, dotyczyło „wojny na Ukrainie oraz roli chrześcijan i ich duszpasterzy w czynieniu wszystkiego, co możliwe, aby zapanował pokój”. Papież wezwał do wspólnego działania, aby „zatrzymać ogień” wojny na Ukrainie, ponieważ ci, którzy „płacą rachunek”, to „ci, którzy są bombardowani i giną”. Kościół nie może używać języka polityki, ale języka Jezusa – stwierdził Franciszek.

W wywiadzie papież ujawnił, że spotkanie z Cyrylem zostało odwołane

Jak ujawnił sam papież Franciszek w niedawnym wywiadzie dla argentyńskiego dziennika „La Nacion”, że spotkanie z Cyrylem było planowane na czerwiec w Jerozolimie.

Reklama
Reklama

Ubolewam, że Watykan musiał odwołać drugie spotkanie z patriarchą Cyrylem, które mieliśmy zaplanowane na czerwiec w Jerozolimie. Nasza dyplomacja zrozumiała jednak, że spotkanie obu stron w tym czasie mogłoby doprowadzić do wielu nieporozumień – powiedział papież.

Papież Franciszek i Cyryl spotkali się tylko raz, w 2016 roku na Kubie, gdzie podpisali wspólną deklarację.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę