Nasze projekty

Franciszek: adwent jest czasem odkrywania na nowo, kim jest Bóg

"Adwent jest okresem, w którym trzeba pozwolić sobie na zadziwienie wielkością Bożego miłosierdzia. Okresem, w którym przygotowując szopkę dla Dzieciątka Jezus, uczymy się na nowo, kim jest nasz Pan" - mówił papież Franciszek przed modlitwą Anioł Pański.

fot.Vatican News/YouTube

Papież wyszedł od fragmentu Ewangelii czytanego w III niedzielę adwentu (Mt 11, 2-11), mówiącego o wątpliwościach uwięzionego Jana Chrzciciela i podkreślającego, że Jezus nie jest surowym Mesjaszem, wymierzającym sprawiedliwość z mocą, karcącym grzeszników, o którym myślał Jan Chrzciciel.

Mówiąc o pytaniach Jana Franciszek zauważył, że nawet największy wierzący przechodzi przez tunel wątpliwości. Pomaga to nam zrozumieć, że Bóg jest zawsze większy, niż to sobie wyobrażamy. Cytując słowa jezuity, Henri de Lubaca papież podkreślił, że Boga „trzeba odkrywać na nowo etapami… czasem sądząc, że Go tracimy”, i wskazał, by nie zamykać Go w naszych schematach.

Papież zaznaczył, że wątpliwości Jana mogą być także naszymi wątpliwościami. Mamy bowiem własne wyobrażenia, własne uprzedzenia i przyczepiamy innym sztywne etykiety – zwłaszcza tym, których uważamy za innych niż my. Adwent jest więc okresem odwracania perspektyw, w którym trzeba pozwolić sobie na zadziwienie wielkością Bożego miłosierdzia. Okresem, w którym przygotowując szopkę dla Dzieciątka Jezus, uczymy się na nowo, kim jest nasz Pan; okresem, w którym wyłamujemy się z pewnych schematów i uprzedzeń wobec Boga i naszych braci; okresem, w którym zamiast myśleć o prezentach dla siebie, możemy dać słowa i gesty pocieszenia osobom zranionym, tak jak Jezus uczynił to ze ślepymi, głuchymi i chromymi – powiedział Franciszek przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę