Nasze projekty

Codzienność Benedykta XVI w czasie pandemii. Znamy szczegóły

Arcybiskup Georg Ganswein opowiedział włoskiej sekcji Radia Watykańskiego o codzienności Benedykta XVI w czasie pandemii. Wspomniał też o tym, jak emerytowany papież spędził Boże Narodzenia.

Ganswein potwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim, że Benedykt XVI w czwartek rano przyjął szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Dzień wcześniej zaszczepiony został papież Franciszek.

Tegoroczne Boże Narodzenie było pierwszym takim czasem po śmierci brata emerytowanego papieża Georga 1 lipca 2020 roku.  Ten brak brata to rana dla papieża, która sprawiała mu ból w te święta, ale powiedział mi też, że odczuwa pociechę, bo jest pewny, że jego brat żyje teraz w objęciach Pana – ­powiedział abp Ganswein. Wspomniał też, że Benedykt XVI w czasie świąt kilkakrotnie słuchał Oratorium Bożonarodzeniowego Jana Sebastiana Bacha, a także kolęd chóru Regensburger Domspatzen, którym dyrygował w przeszłości jego brat.

Benedykt śledzi wiadomości o pandemii

Arcybiskup Ganswein opowiedział też, jak od czasu pandemii zmieniła się codzienność w klasztorze Mater Ecclesiae. Codzienna organizacja niewiele się zmieniła, rytm dnia pozostaje ten sam, nawet jeżeli zewnętrze wizyty zostały mocno ograniczone. Papież Benedykt XVI w telewizji śledzi wiadomości dotyczące pandemii, jest zatroskany o to, co dzieje się na świecie. Sam znał wiele osób, które zmarły po zakażeniu – dodał jego sekretarz.

Reklama
Reklama

Na koniec biskup odniósł się do listopadowego spotkania Benedykta XVI z papieżem Franciszkiem i kardynałami, którzy odebrali swoje kapelusze w trakcie ostatniego konsystorzu. W trakcie tamtej audiencji papież-senior miał powiedzieć, że ma problemy z mówieniem. Ganswein potwierdził, że papież jest fizycznie kruchy, ale bardzo przytomny. Z fizycznego punktu widzenia jest bardzo delikatny i może samodzielnie chodzić tylko z chodzikiem. Jego głos też jest słaby, a czas na odpoczynek się wydłużył. Jednak każdego popołudnia mimo chłodu wychodzimy do ogrodów watykańskich. Codziennie odprawiam Mszę Świętą, a Benedykt XVI koncelebruje na siedząco – opisał.

Dodał też, że specjalnie dla Benedykta XVI przygotowano brewiarz z większymi literami, aby mógł on codziennie odprawiać Liturgię Godzin. W dalszym ciągu emerytowany papież je posiłki razem z innymi mieszkańcami domu.

SPRAWDŹ: Benedykt XVI dłużej jest emerytem, niż był papieżem

Reklama
Reklama

ag/Vatican News/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite