Nasze projekty

Benedykt XVI o abdykacji: To była trudna decyzja, ale moje sumienie jest czyste

Papież-senior Benedykt XVI w 8. rocznicę swojej abdykacji udzielił wywiadu Correre della Sera. Opowiedział w nim o całkowicie świadomej, chociaż trudnej, podjętej decyzji o rezygnacji z kontynuowania Posługi Piotrowej i pełnym wsparciu dla Papieża Franciszka.

Cathopic/Angelica Mendoza

To była trudna decyzja, ale podjąłem ją z pełną świadomością i uważam, że dobrze uczyniłem. Niektórzy z moich nieco „fanatycznych” przyjaciół są nadal rozgniewani, nie chcieli zaakceptować mojego wyboru. Myślę o teoriach spiskowych, które po niej nastąpiły: niektórzy mówili, że to z powodu skandalu Vatileaks, inni, że to z powodu spisku lobby gejowskiego, jeszcze inni, że to z powodu sprawy konserwatywnego lefebvrystowskiego biskupa Richarda Williamsona. Nie chcą wierzyć w wybór dokonany świadomie. Ale moje sumienie jest czyste – zapewnił Benedykt XVI.

Papież-senior mówił także o zbliżającej się podróży papieża Franciszka do Iraku: Sądzę, że jest to bardzo ważna podróż. Niestety wypada w bardzo trudnym momencie, co sprawia, że jest to również niebezpieczna podróż: ze względów bezpieczeństwa oraz z powodu pandemii Covid- 19. Do tego dochodzi niestabilna sytuacja w Iraku. Będę towarzyszył Franciszkowi moją modlitwą – powiedział Benedykt XVI.

Co do Joe Bidena, drugiego po Johnie Fitzgeraldzie Kennedym katolickim prezydencie USA, papież-senior wyraża pewne zastrzeżenia na płaszczyźnie religijnej. To prawda, jest katolikiem i to praktykującym. Osobiście jest przeciwnikiem aborcji – zauważa. Ale jako prezydent kontynuuje linię Partii Demokratycznej. A w kwestii polityki gender jeszcze nie do końca rozumiemy, jakie jest jego stanowisko –dodał Benedykt XVI.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Papież: umrę w Rzymie, nie wrócę już do Argentyny

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę