Zwolennicy aborcji zakłócali mszę świętą. Ataki na kościoły nasiliły się po wyroku sądu

Zwolennicy aborcji zakłócili mszę świętą sprawowaną w kościele św. Józefa w Chicago. "Takie sytuacje są bardzo niepokojące" - stwierdził proboszcz parafii. Ataki na kościoły nasiliły się po przełomowej decyzji Sądu Najwyższego USA w sprawie aborcji.

fot. Fray Foto/Cathopic

Osoby protestujące w czasie mszy w niedzielę 26 czerwca trzymały tabliczki z hasłami, takimi jak: „Kościół katolicki miał krew na rękach” oraz wykrzykiwały: „pro-life to kłamstwo”, „nie obchodzi cię, czy umrzemy” i „nie Kościół, nie państwo, tylko my decydujemy o naszym losie!”.

Jedna z protestujących czytała na głos oświadczenie kardynała Blase Cupicha po decyzji Sądu Najwyższego USA, uchylającej konstytucyjne prawo do aborcji.

„Cieszymy się z tego ważnego orzeczenia i stwarzanego przez nie okazji do ogólnokrajowej rozmowy na temat ochrony życia ludzkiego w łonie matki i promowania godności ludzkiej na wszystkich etapach życia. Ten moment powinien być punktem zwrotnym w naszym dialogu o miejscu nienarodzonego dziecka w naszym narodzie” – podkreślił w oświadczeniu kardynał.

Reklama
Reklama

Niedługo później protestujących wyprowadzili ze świątyni policjanci.

„Niestety jest to znak naszych czasów”

Po kilku minutach byliśmy w stanie odzyskać spokój i kontynuować naszą modlitwę – przekazał później proboszcz parafii ks. Lawrence Lisowski. Z pewnością takie sytuacje są bardzo niepokojące – dodał.

Kapłan przekazał również w czasie ostatnich trzech lat parafia zatrudniała ochroniarzy na weekendowe msze święte, wesela i inne uroczystości. Niestety jest to znak naszych czasów i odbicie kruchego świata, w którym żyjemy – stwierdził.

Reklama
Reklama

Protesty nasiliły się po przełomowym wyroku w sprawie aborcji

W stanie Illinois w 2019 roku uchwalono prawo, które uznaje aborcję za „podstawowe prawo” ochrony zdrowia kobiet, a w 2021 roku przyjęto ustawę, która zniosła wymóg, aby osoby nieletnie musiały powiadomić rodziców przed dokonaniem aborcji.

Aborcja w tym stanie pozostanie legalna nawet po unieważnieniu przez Sąd Najwyższy USA federalnego prawa do aborcji.

Pod koniec czerwca Sąd Najwyższy USA uchylił wyrok Roe vs. Wade z 1973 roku, w którym uznano, że legalny dostęp do aborcji jest prawem konstytucyjnym.

Reklama

kh, Catholic News Agency/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę