Znacznie spadła liczba pielgrzymów na Camino

Przez pandemię koronawirusa w tym roku znacznie spadła liczba pieszych pielgrzymów na Camino wiodącym do Santiago de Compostela oraz na Via Francigena. Większą popularnością cieszyły się natomiast pielgrzymki lokalne. We Francji - jak podaje dziennik "La Croix" - najchętniej wybierano się do sanktuarium na Mont-Saint-Michel oraz do grobu św. Marcina w Tours.

Przez cały lipiec do grobu św. Jakuba Apostoła dotarło niespełna 10 tys. pieszych pielgrzymów, czyli o pięć razy mniej niż rok temu o tej samej porze. Zazwyczaj na trasie można było spotkać Niemców, Francuzów i Amerykanów, ale z powodu m.in. zamkniętych granic tym razem większość, bo aż 80%, pątników stanowili Hiszpanie. Wiele schronisk dla pielgrzymów pozostało w tym roku zamkniętych, a do pielgrzymowania nie zachęcały również problemy z połączeniami samolotowymi.

Nie najlepiej wyglądała również sytuacja na szlaku pielgrzymkowym z Canterbury do Rzymu, gdzie na francuskim odcinku Via Francigena liczba pątników zmniejszyła się w tym roku dziesięciokrotnie.

Na pandemii nie ucierpiały natomiast pielgrzymki lokalne, ponieważ – jak podaje Stowarzyszenie Dróg – na Mont-Saint-Michele liczba pielgrzymów na dziewięciu trasach, które prowadzą do normańskiego sanktuarium Michała Archanioła zwiększyła się o 20, 30 proc. Zwiększoną obecność pielgrzymów odnotowano również na trzech trasach prowadzących do grobu św. Marcina w Tours.

Reklama
Reklama

vaticannews, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę