Nasze projekty

Zmarł najstarszy salezjanin na świecie. Ks. Klinicki posługiwał w Brazylii

W wieku 107 lat zmarł 12 kwietnia w brazylijskim São Paulo ks. Ladislau Klinicki – Polak z pochodzenia, najstarszy wiekiem salezjanin na świecie. “Z wielkim smutkiem oznajmiam wam o zgonie naszego umiłowanego brata. Niech Bóg wynagrodzi mu jego wierną służbę” – napisał ks. José Adilson Morgado, dyrektor Wspólnoty Salezjańskiej św. Tereski w São Paulo.

fot. Colégio Salesiano Santa Teresinha/facebook.com

Ladislau (Władysław) Klinicki urodził się w 1914 w Kursku w Rosji w rodzinie polskiej. Jego ojciec Karol Klinicki pracował na kolei, podczas gdy matka Katarzyna (z d. Kitlińska) była urzędniczką. Przyszły kapłan miał czworo rodzeństwa: Bolesława, Marię, Stellę i Franciszka. W 1934 złożył pierwsze śluby zakonne w Towarzystwie Salezjańskim, a święcenia kapłańskie przyjął w 1942 w Warszawie.

Wielki propagator Miłosierdzia Bożego

Wkrótce potem wyjechał do Rzymu, do domu swego zgromadzenia, który 4 marca 1942 zajęli żołnierze niemieccy, od roku okupujący stolicę Włoch. Młody polski kapłan wraz z pozostałymi zakonnikami stali się więźniami Hitlera. W swych wydanych po wojnie wspomnieniach, zatytułowanych “O krok od śmierci”, napisał m.in.: “Największą pomocą duchową były dla nas ufność w miłosierdzie Boże i modlitwą”. W więzieniach hitlerowskich spędził łącznie ponad 4 lata.

W 1968 ks. Klinicki przybył do Brazylii. Początkowo przez 2 lata był kapelanem Polaków w dzielnicy São Paulo – Bom Retiro, następnie 7 lat spędził w mieście Lavrinhas w tymże stanie, gdzie był nauczycielem i spowiednikiem uczniów. Przez rok był wikariuszem w parafii św. Jana Bosco w Americanie (też stan São Paulo), po czym przez 10 lat pracował jako nauczyciel i wychowawca w mieście Pindamonhangaba. Potem wrócił do Lavrinhas, skąd po 2 latach, w 1990, w wieku 76 lat, przeniósł się do São Paulo, aby tam tworzyć Wspólnotę Salezjańską św. Tereski.

Reklama

W ostatnich latach działał głównie jako spowiednik i wielki propagator Miłosierdzia Bożego. Każdą spowiedź czy poradę udzielana wiernym kończył słowami św. Faustyny Kowalskiej: “Jezu, ufam Tobie”. W 2020 otrzymał medal św. Pawła Apostoła w kategorii posługi kapłańskiej. Nagroda ta, ustanowiona przez archidiecezję São Paulo, ma na celu dowartościowanie, pobudzanie i dynamizowanie życia kościelnego i duszpasterskiego w archidiecezji.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę