Zespół z Ukrainy wygrał Eurowizję! „To zwycięstwo jest dla wszystkich Ukraińców. Sława Ukrainie!”

Zespół Kalush Orchestra reprezentujący Ukrainę zwyciężył w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji śpiewając dedykowany matkom utwór "Stefania". "Zadbamy o to, aby pewnego dnia uczestnicy i goście Eurowizji gościli w ukraińskim Mariupolu. Wolnym, spokojnym, odbudowanym! Dziękujemy za zwycięstwo Kalush Orkiestra i wszystkim, którzy na nas głosowali!" - napisał po wygranej prezydent Ukrainy.

fot. Eurovision Song Contest/Yotube.com

Zespół z Ukrainy uzyskał łącznie 631 punktów, a zwycięstwo przyniosło im głosowanie widzów, od których otrzymali rekordową liczbę ponad 430 punktów.

Ukraina wygrała Eurowizję już po raz trzeci; tym razem – jak podkreślają włoscy komentatorzy – w tragicznych okolicznościach wojny. To był „głos umęczonego narodu” – napisała Ansa.

Grupa Kalush Orchestra była w grupie tegorocznych faworytów. Jeszcze przed rozpoczęciem konkursu w Turynie byli wskazywani na niemalże zwycięzców.

Reklama
Reklama

Lider zespołu tuż po odebraniu nagrody powiedział, że „to zwycięstwo jest dla wszystkich Ukraińców. Sława Ukrainie”. Wcześniej po wykonaniu piosenki w trakcie finału muzycy apelowali: „Prosimy, pomóżcie Ukrainie i Mariupolowi, pomóżcie Azowstalowi”.

„Nasza odwaga robi wrażenie na świecie, nasza muzyka podbija Europa!”

Do zwycięstwa reprezentantów Ukrainy odniósł się także prezydent Wołodymyr Zełenski.

Nasza odwaga robi wrażenie na świecie, nasza muzyka podbija Europę! W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem Eurowizji! Po raz trzeci w swojej historii. I wierzę – nie po raz ostatni. Zadbamy o to, aby pewnego dnia uczestnicy i goście Eurowizji gościli w ukraińskim Mariupolu. Wolnym, spokojnym, odbudowanym! Dziękujemy za zwycięstwo Kalush Orkiestra i wszystkim, którzy na nas głosowali! Nasz zwycięski akord w walce z wrogiem nie jest daleko – napisał na swoim facebooku prezydent Ukrainy.

Reklama
Reklama

Kalush Orchestra to ukraiński zespół hip-hopowy założony w 2019 roku. Muzyka i piosenki przez nich wykonywane to mieszanka rapu, hip-hopu i folkloru ukraińskiego. Nazwa zespołu wywodzi się od miasta Kałusz, które leży na zachodzie Ukrainy. To stamtąd pochodzi jeden z członków grupy, Oleh Psiuk. Utwór, który zaśpiewali podczas Eurowizji jest poświęcony matce Oleha Psiuka, w którym narrator opowiada o dobrych wspomnieniach z nią związanych.

Reprezentant Polski Krystian Ochman z piosenką „River” zajął 12. miejsce, otrzymując 151 punktów. Po głosowaniu krajowych jury Polak był na 14. miejscu z 46 punktami. W głosowaniu widzów uzyskał 105 punktów.

pa, interia.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę