Nasze projekty

Zakonnica sekretarzem generalnym episkopatu w Słowenii. Jest pierwszą kobietą, która objęła to stanowisko

Po raz pierwszy funkcja sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Słowenii została powierzona kobiecie. Salezjanka Marija (Mojca) Šimenc będzie następczynią ks. Tadeja Strehoveca. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 17 marca.

fot. Mariana C./Catkopic

Obecnie s. Šimenc jest przełożoną prowincji sióstr salezjanek dla Słowenii i Chorwacji. Po studiach w Lublanie, pod koniec lat 90., pracowała w Nuncjaturze Apostolskiej w Słowenii. W późniejszych latach zakonnica była m.in. wykładowcą na kursach katechetycznych i duszpasterskich w Lublanie. W 2019 roku obroniła doktorat na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie.

Komentując wybór nowej sekretarz generalnej przewodniczący konferencji biskupów Andrej Saje powiedział, że jej zgromadzenie ma duże doświadczenie w gremiach kierowniczych kościelnych oraz w mediach. Ponadto s. Saje mówi biegle po włosku, co jest ważne dla kościelnej współpracy międzynarodowej. Włączenie zakonnic oraz świeckich w prace konferencji biskupów jest też „w duchu trwającego na całym świecie procesu synodalnego”, podkreślił biskup diecezji Novo Mesto.

Papież Franciszek od wielu lat promuje włączenie kobiet do różnych urzędów w Kościele, które niekoniecznie muszą być sprawowane przez księdza – powiedziała w rozmowie z gazetą „Slovenske Novice” desygnowana sekretarz generalna konferencji biskupów. Jej zdaniem kobiety mogłyby wnieść swoją wiedzę i doświadczenie. Myślę, że biskupi posłuchali papieża i wprowadzili w życie to, co on zaleca – stwierdziła s. Šimenc.

Reklama

Słoweńska zakonnica nie jest pierwszą kobietą na stanowisku sekretarz generalnej konferencji biskupów. W Europie funkcję tę w episkopacie katolickim Niemiec pełni od 2021 roku teolożka Beate Gilles, natomiast już od 2009 roku sekretarz generalną Skandynawskiej Konferencji Biskupów jest siostra Anna Mirijam Kaschner.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę