Nasze projekty

Zakon Maltański wybrał nowego namiestnika

70-cio letni fra’ Marco Luzzago został wybrany zdecydowaną większością głosów na Namiestnika Wielkiego Mistrza Suwerennego Zakonu Maltańskiego. Pełna Rada Państwa, organ wyborczy, zebrała się 7 i 8 listopada w Willi Magistralnej w Rzymie, jednej z dwóch instytucjonalnych siedzib Zakonu Maltańskiego.

Wszystkie etapy wyborów zostały przeprowadzone w pełnej zgodności z działaniami anty-Covid 19.

W Pełnej Radzie Państwa wzięło udział 44 osoby spośród 56 uprawnionych do głosowania. Przybyli oni do Rzymu z Argentyny, Peru, Stanów Zjednoczonych, Libanu, Francji, Szwecji, Austrii, Niemiec, Niderlandów, Hiszpanii, Polski, Węgier, Czech, Szwajcarii, Malty i Włoch.

Nowo wybrany zwierzchnik Suwerennego Zakonu Maltańskiego złoży przysięgę przed członkami Rady Suwerennej i specjalnym delegatem papieża, kardynałem-nominatem Silvano Marią Tomasim.

Reklama

Fra’ Marco Luzzago zastąpi Fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto, księcia i 80. wielkiego mistrza, który zmarł 29 kwietnia 2020 roku.

Papież Franciszek został poinformowany o wyborze listownie. Następnie poinformowano cały Zakon Wielkich Przeorów, sub-Przeoratów i Związków Narodowych Zakonu Maltańskiego na całym świecie, a także 110 państw, z którymi Suwerenny Zakon Maltański utrzymuje stosunki dyplomatyczne.

Namiestnik Wielkiego Mistrza – który pozostanie na stanowisku przez rok – zwracając się do członków Pełnej Rady Państwa powiedział: Duch Święty łaskawie zwrócił na mnie swoje spojrzenie. Dziękuję każdemu z was za zaufanie do mnie i za okazanie przez waszą dzisiejszą obecność tutaj wielkiej miłości i wielkiego poświęcenia dla naszego Zakonu. Ze swej strony mogę jedynie zapewnić was o moim maksymalnym zaangażowaniu w stawianie czoła wyzwaniom, które nas czekają w najbliższych miesiącach. Przede wszystkim, reforma Karty Konstytucyjnej i Kodeksu była kontynuowana z takim zapałem przez naszego zmarłego Fra’ Giacomo, którego w tym momencie wspominam z wielkim wzruszeniem.

Lekarz z wykształcenia

Fra’ Marco urodził się w 1950 roku w Brescii.  Ukończył liceum naukowe w Instytucie Franciszkanów w Brescii, a następnie przez kilka lat studiował medycynę na uniwersytetach w Padwie i Parmie. Następnie został poproszony o zarządzanie rodzinnym majątkiem. Doprowadziło to do podjęcia działalności gospodarczej w sektorze konsumenckim i wielkopowierzchniowej dystrybucji detalicznej, w którą to dziedzinę był zaangażowany przez wiele lat.

Fra’ Marco wstąpił do Suwerennego Zakonu Maltańskiego w 1975 r. w Wielkim Przeoracie Lombardii i Wenecji, a w 2003 r. złożył uroczyste śluby zakonne. Zaczął brać udział w międzynarodowych pielgrzymkach Zakonu Maltańskiego do Lourdes oraz w pielgrzymkach krajowych do Asyżu i Loreto. Od 2010 roku poświęcił swoje życie całkowicie Zakonowi Maltańskiemu, przenosząc się na północ, aby zadbać o jedno z jego dzieł.

Od 2011 roku jest Komandorem Sprawiedliwości w Wielkim Przeoracie Rzymskim, gdzie pełni funkcję Delegata Prowincji Północnych i kierownika biblioteki. Od 2017 r. jest radcą Związku Włoskiego Zakonu Maltańskiego. Fra’ Marco Luzzago jest spokrewniony z papieżem Pawłem VI.

Namiestnik Wielkiego Mistrza

Zgodnie z Konstytucją Zakonu Maltańskiego, Namiestnik Wielkiego Mistrza pozostaje na stanowisku przez rok z takimi samymi uprawnieniami jak Wielki Mistrz. Namiestnik Wielkiego Mistrza musi ponownie zebrać Pełną Radę Państwa przed końcem swojego mandatu.

Namiestnik Wielkiego Mistrza musi w pełni poświęcić się rozwojowi dzieł Zakonu i być przykładem dla wszystkich członków w zakresie praktyk religijnych. Ma on najwyższy autorytet. Wraz z Radą Suwerenną wydaje przepisy prawne nieprzewidziane w Karcie Konstytucyjnej, ogłasza akty prawne rządu i ratyfikuje umowy międzynarodowe.

Namiestnik Wielkiego Mistrza rezyduje w siedzibie Zakonu Maltańskiego, Pałacu Magistralnym w Rzymie.

SPRAWDŹ: Nowy delegat Watykanu przy Zakonie Maltańskim. Zastąpił kard. Becciu

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę