Nasze projekty

Włoski ksiądz ekskomunikowany za herezję

Włoski ksiądz Alessandro Maria Minutella został obłożony ekskomuniką "latae sententiae" za "przestępstwo schizmy i herezji według prawa kanonicznego", o czym informuje przekazane mu wczoraj pismo od archidiecezji Palermo. Ks. Minutella publicznie nazywał papieża Franciszka "oszustem fałszywego Kościoła".

Pismo informujące o ekskomunice nałożonej „przez sam fakt” (tzw. latae sententiae) powołuje się na kanon 1364 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Serwis Vatican Insider podaje, że ta ekskomunika już od pewnego czasu „wisiała w powietrzu” i spodziewał się jej również sam obłożony nią kapłan.

Za poglądy, które głosił w homiliach i na swoim kanale na YouTube ks. Minutella  już wcześniej został odwołany z funkcji proboszcza parafii w Romagnolo. Jak donosi Vatican Insider zanim ekskomunika została ogłoszona, archidiecezja kierowana przez abp. Corrado Lorefice „bezskutecznie próbowała dialogu z kapłanem, namawiając go także przy pomocy przyjaciół do odwołania głoszonych wcześniej oskarżeń pod adresem papieża Franciszka”.  Ks. Alessandro Minutella nazywał Ojca Świętego „oszustem fałszywego Kościoła, wielonarodowego Kościoła kłamstw i fałszerstw, niegodną nierządnicą zaprzedaną możnym tego świata”. Za jedynego prawdziwego papieża uznaje do dziś Benedykta XVI, do którego kilkakrotnie skarżył się na swojego biskupa. Nie otrzymał jednak nigdy odpowiedzi.

Powyższe poglądy to jednak nie jedyny powód nałożenia ekskomuniki. Ks. Minutella został również oskarżony o herezję, której podstawą mają być jego opowieści o widzeniach Matki Bożej i świętych oraz o „cudownej wodzie”, która jakoby miała być pobłogosławiona przez Maryję a płynie niedaleko jego mieszkania. O pomoc w ocenie tych zjawisk i poglądów została poproszona archidiecezja w Montrealu w Kanadzie. W wydanej przez tamtejszego arcybiskupa opinii dotyczącej treści głoszonych przez ks. Minutello na jego vlogu czytamy, że „stanowią one poważne zagrożenie głębokim zmąceniem wielu sumień. „Jego proroctwa są złudne i mylące, zagrażając prawdziwemu nabożeństwu do Matki Bożej, aniołów i świętych. Natomiast wynalezienie przez niego jakoby cudownej wody, mającej moce nadprzyrodzone i terapeutyczne jest instrumentalnym wykorzystaniem wrażliwości prostych ludzi, znajdujących się w poważnych trudnościach. Praktyki te są mocno podejrzane o manipulowanie sumieniami wiernych” – czytamy w opinii.

Reklama
Reklama

Włoskie media, m.in. portal Palermo Today opisują długą historię konfliktu kapłana z Kościołem. Gdy został odwołany z funkcji proboszcza mówił, że „jest zaszczycony mogąc cierpieć za prawdę”. Zapowiadał również, że będzie spotykał się ze „swoimi” wiernymi w umówionych tajnych miejscach. O swojej sytuacji opowiadał wiele razy za pośrednictwem kanału na YouTube oraz konta na Facebooku.

ad, Vatican Insider

 

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite