Nasze projekty

Watykan udostępnił dokumentację z czasów Piusa XII. Zawiera prośby Żydów do papieża

Na polecenie papieża Franciszka archiwalne zasoby Watykanu zawierające dokumentację próśb o pomoc kierowanych przez Żydów do Stolicy Apostolskiej w czasie drugiej wojny światowej, są od czerwca ogólnodostępne w Internecie.

fot. Jeremy Bezanger/Unsplash/Michael Pitcairn/wikipedia.org/domena publiczna

Dzięki temu będzie można łatwo prowadzić badania nad dokumentami. Wśród Żydów rozpowszechniona była wtedy myśl, że zwrócenie się do papieża jest szansą na ratunek – powiedział Radiu Watykańskiemu dr Johan Ickx, szef Archiwum Historycznego Sekcji Stosunków z Państwami w Sekre

Fotokopie 170 tomów dokumentów serii Archiwum Historycznego Sekretariatu Stanu dotyczą pontyfikatu Piusa XII (1939-1948). Jak na razie dostęp obejmuje 70 proc. materiałów, później zostanie uzupełniony o ostatnie tomy.

Co pokazują dokumenty?

Dwa lata temu archiwa otwarto dla naukowców. Obecna decyzja papieża, oprócz nadania kolejnego impulsu badaniom historycznym, ułatwi rodzinom prześladowanych odtworzenie historii ich bliskich, którzy w czasie II wojny światowej zwrócili się do Watykanu o pomoc.

Reklama

Pierwsze wyniki badań coraz wyraźniej pokazują zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w poszukiwanie pokoju i sprawiedliwości dla narodów – stwierdza dr Johan Ickx.

Jak podkreśla, dokumenty pokazują gotowość Stolicy Apostolskiej do niesienia pomocy prześladowanym przez nazizm i faszyzm.

Pokazują też jej trudności i niemożność działania spowodowaną blokowaniem inicjatyw pomocy przez reżimy. Już w przeszłości Franciszek chciał otworzyć archiwa dotyczące lat dyktatury w Argentynie, aby pomóc rodzinom ofiar w odkryciu prawd, które dokumenty watykańskie mogły zawierać – mówi.

Reklama

„Papież chciał ułatwić rodzinom odkrycie prawdy”

Johan Ickx tłumaczy, że każdy może wejść na stronę internetową i zobaczyć prośby skierowane do Stolicy Apostolskiej przez prześladowanych „następnie wynikające z nich dossier osób, rodzin lub grup, które zwróciły się do Piusa XII o pomoc”.

Papież, umieszczając ten materiał w sieci, z pewnością myślał o rodzinach, potomkach prześladowanych i chciał ułatwić im zebranie pewnych elementów prawdy o ich perypetiach – tłumaczy.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę