Nasze projekty

Watykan przeciwny włoskiej ustawie o homotransfobii. Nauka Kościoła niezgodna z prawem?

Stolica Apostolska ostrzega przed forsowanym we Włoszech kontrowersyjnym projektem prawa o tak zwanej homotransfobii. Szef papieskiej dyplomacji abp Paul Gallagher złożył notę werbalną w tamtejszym ministerstwie spraw zagranicznych. Zdaniem Watykanu przyjęcie tak zwanego prawa Zan naruszałoby umowę o rewizji konkordatu.

Pixabay.com/carlo75

Włoskie media zwracają uwagę na bezprecedensowy charakter takiego kroku ze strony watykańskiej dyplomacji. Jego znaczenie wyjaśnia Radiu Watykańskiemu prof. Cesare Mirabelli, były prezes włoskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Umowa o rewizji konkordatu zapewnia Kościołowi prawa, które gwarantuje już sama konstytucja. Jest to jedynie wzmocnienie praw konstytucyjnych. W szczególności chodzi tu o wolność edukacji, wolność sprawowania urzędu nauczycielskiego w Kościele, a także wolność wyrażania swoich myśli w słowie, na piśmie, a także za pośrednictwem innych środków. Są to wolności, które w pewnym zakresie są zagrożone przez projekt nowego prawa Zan – mówi prof. Mirabelli.

Tłumnaczy, że „nie chodzi tu więc o zakwestionowanie ochrony pewnych kategorii osób, bo jest to wybór polityczny, do którego państwo ma prawo”, ani o „ingerencję w uchwalanie prawa, ale o ostrzeżenie, że niektóre aspekty prawa byłyby szkodliwe i sprzeczne ze zobowiązaniami podjętymi przez państwo”.

Reklama
Reklama

Ustawa została przygotowana przez włoskiego parlamentarzystę Allessandro Zana. Projekt zakłada zmiany w kodeksie karnym i rozszerzenie kategorii przestępstw na tle dyskryminacji rasowej, etnicznej czy religijnej. Ustawa włącza do tej nich osoby homoseksualne, kobiety, niepełnosprawnych.

Zawarta w kodeksie „sytuacja szczególnej podatności osoby poszkodowanej”, odnosząca się obecnie do nienawiści rasowej zostałaby rozszerzona o motywację z powodu „płci, płci społeczno-kulturowej, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej”.

Niektórzy przewidują, że ustawa może dać pretekst do ścigania członków Kościoła katolickiego za głoszenie swojej nauki.

ag/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę