Nasze projekty

W czwartek po raz pierwszy wspomnienie 21 koptyjskich męczenników

Był 2015 rok kiedy dżihadyści porwali i uprowadzili 20 koptów egipskich i pracującego z nimi Ghańczyka. Domagano się od nich przejścia na islam, a kiedy się nie zgodzili ścięto im głowy.

fot. YouTube

W zeszłym roku papież Franciszek włączył ich do Martyrologium Rzymskiego. Już w czwartek, 15 lutego, 9 lat od opublikowania makabrycznego nagrania z libijskiej plaży Watykan uczci 21 koptyjskich męczenników. Po raz pierwszy będą oni wspominani w liturgii Kościoła katolickiego.

Z tej okazji kard. Kurt Koch odprawi ekumeniczne nabożeństwo w Bazylice św. Piotra. Następnie w Filmotece Watykańskiej zostanie wyemitowany film „The 21: The Power of Faith – Dwudziestu Jeden: Moc Wiary”, który został nakręcony w rodzinnej miejscowości męczenników i powstał pod patronatem Tawadrosa II, patriarchy Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

PRZECZYTAJ: „Jesteśmy na to gotowi”. Poruszające świadectwa 21 męczenników ściętych na plaży w Libii

Na początku stycznia 2015 dżihadyści porwali i uprowadzili 20 koptów egipskich i pracującego z nimi Ghańczyka. Domagano się od nich przejścia na islam, a kiedy się nie zgodzili, ścięto im głowy. 15 lutego do sieci trafił film z egzekucji.

Reklama

Zaledwie tydzień później patriarcha Teodor II zadecydował o wpisaniu imion i nazwisko nowych męczenników do Synaxarium, czyli księgi świętych i męczenników Kościoła koptyjskiego. Poinformował wtedy, że liturgiczne wspomnienie zamordowanych będzie obchodzone właśnie 15 lutego. Dopiero ponad 2,5 roku później znaleziono masowy grób męczenników.

vatican news, KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę