Nasze projekty

Tuż przed przyjazdem papieża doszło do masakry w Sudanie. „Chodzili od domu do domu mordując”

Nad ranem w czwartek, sto kilometrów od Dżuby, stolicy Sudanu Południowego, doszło do masakry, w wyniku której zginęło co najmniej 20 osób. Przypuszcza się, że motywem był spór o bydło.

fot. Charl Folscher/Unsplash

Do ataku doszło na dzień przed przyjazdem papieża Franciszka, który w piątek opuścił Demokratyczną Republikę Konga i odleciał do Sudanu Południowego.

Według władz, atak miał miejsce wczesnym rankiem 2 lutego w regionie Kajo-Keji, 100 kilometrów na południe od stolicy Dżuby, niedaleko granicy z Ugandą.

Pasterze bydła chodzili od domu do domu mordując niewinnych, nieuzbrojonych cywilów – poinformował wieczorem Andruga Mabe Saverio, minister informacji stanu Central Equatoria. Minister ostro potępił „atak z zemsty”, w którym zginęli zarówno ludzie, jak i zwierzęta gospodarcze.

Reklama

Według lokalnych mediów, wcześniej obóz pasterzy zaatakowała „nieznana uzbrojona grupa”. Mabe potępił „barbarzyńskie i systematyczne zabijanie” cywilów. Atak potwierdził w rozmowie z rozgłośnią „EyeRadio” arcybiskup Kościoła episkopalnego w stanie Central Equatoria, Paul Yugusuk. Poinformował, że po krwawej masakrze z regionu uciekło ponad 3 tys. mieszkańców.

Franciszek odwiedzi Sudan Południowy

Po trzydniowej wizycie w Demokratycznej Republice Konga papież odleciał już do Sudanu Południowego. Przylot do stolicy kraju, Dżuby, jest planowany dziś na godz. 15.00 (14.00 czasu polskiego). W najmłodszym państwie świata nadal prowadzone są walki, mimo zawarcia w 2018 roku porozumienia pokojowego. Panuje wielka nadzieja, że Franciszek zjednoczy mieszkańców Sudanu Południowego.

W programie wizyty w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie, papieżowi towarzyszyć będą zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby oraz moderator Zgromadzenia Ogólnego Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji, pastor Iain Greenshields.

Reklama

Abp Welby w swoim wpisie na Twitterze wyraził przerażenie masakrą w Kajo-Keji „w przeddzień naszej pielgrzymki pokoju”. Prymas Kościoła Anglii ponownie wezwał do obrania innej drogi. Podkreślił, że Sudan Południowy musi się zjednoczyć „dla sprawiedliwego pokoju”.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę