Nasze projekty

Trzy tysiące zakażonych po modlitwie w Hagii Sophii

24 lipca, w czasie pandemii, z udziałem 350 tys. ludzi zgromadzonych wokół budynku odbyła się pierwsza modlitwa w Hagii Sophii - dawnej bazylice chrześcijańskiej, przekształconej na początku lipca w meczet. W następstwie tego spotkania aż 3 tys. osób zaraziło się koronawirusem.

W Hagii Sophii 24 lipca przebywało na modlitwie 500 zaproszonych gości. Zarówno oni, jak i osoby przed świątynią, znajdowali się w bezpiecznej od siebie odległości. Jednak, jak relacjonuje portal orthodoxtimes.com, z dala od telewizyjnych kamer ludzie ściskali się w wielkim tłumie. W gronie osób zarażonych są członkowie partii rządzącej.

Profesor Sarp Üner z Instytutu Zdrowia Publicznego na uniwersytecie Hacettepe w Ankarze zaznaczył, że na modlitwę do Stambułu przybyło wielu ludzi z całego kraju i to oni przekazali wirusa. – Myślę, że masowe zgromadzenie w Hagii Sophii zwiększy liczbę przypadków w Stambule. Na pewno czekają nas ciężkie dni – wskazał naukowiec.

Była to pierwsza od niemal 90 lat piątkowa modlitwa muzułmanów, Dżummuah. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan 10 lipca podjął decyzję o przekształceniu tej historycznej budowli w meczet. Tureccy muzułmanie domagali się tego od wielu lat. To posunięcie spotkało się z szeroką krytyką międzynarodową, jednak nie powstrzymała ona Erdoğana przed realizacją jego postanowienia.

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite