Nasze projekty

To seminarium kształci niemal 800 kleryków. Jest prawdopodobnie największe na świecie

771 kleryków przygotowuje się do kapłaństwa w seminarium duchownym w mieście Enugu w Nigerii. To największe katolickie seminarium w całej Afryce, a prawdopodobnie również na świecie.

fot. Luis Angel Espinosa/Cathopic

Bigard Seminary, w którym kształci się niemal 800 kleryków, obchodzi stulecie istnienia. Spośród nich 531 kształci się na księży diecezjalnych dla diecezji z prowincji kościelnej Onitsha, obejmującej archidiecezję Onitsha i diecezje: Abakaliki, Awgu, Awka, Ekwulobia, Enugu, Nnewi i Nsukka. Oprócz nich w zajęciach w seminarium uczestniczy 240 zakonników, którzy przygotowują się do święceń kapłańskich. Należą oni do zakonów i zgromadzeń obecnych w tej części Nigerii: kapucynów, klaretynów, misjonarzy, ojców somaskich i po wykładach wracają na nocleg do swoich wspólnot.

Seminarium w Enugu dało dotychczas Kościołowi 35 biskupów, 134 arcybiskupów i 4 czterech kardynałów, w tym dwóch nadal żyjących: Francisa Arinze, emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Petera Okpaleke, biskupa diecezji Ekwulobia.

Rektor, ks. Albert Okechukwu Ikpenwa wyjaśnia, że nie wszyscy, którzy wstąpili do tego seminarium ostatecznie przyjęli święcenia kapłańskie, lecz zostali inżynierami, lekarzami, wykładowcami uniwersyteckimi, politykami lub zrobili karierę wojskową. To jest nasz wkład w życie społeczne Nigerii – podkreśla 57-letni duchowny, który zdobył doktorat z teologii moralnej na Papieskiej Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie, spędził też kilka lat na pracy duszpasterskiej w diecezji Pasawa w Niemczech.

Reklama

Czuwa on nad drogą do kapłaństwa kilkuset kandydatów. Nie jest to łatwe, ale jest też wielu formatorów i kierowników duchowych. Seminarzyści są podzieleni na grupy, każda ma odpowiedzialnego za nią kapłana, aby każdy [kleryk] był pod dobrą opieką – zaznacza ks. Ikpenwa.

Niebanalna jest również organizacja materialnego życia seminarium. Klerycy sprzątają, dbają o budynek i zieleń, bez personelu pomocniczego, starając się, aby wszystko było jak najbardziej uporządkowane – podkreśla rektor.

ZOBACZ TEŻ: Księża potrzebni od zaraz

Reklama

Seminarium powstało w 1924 roku w Onitshy. Pierwszym rektorem był irlandzki duchacz o. William O’Donnel. Placówka kilkakrotnie zmieniała siedzibę, by w końcu w 1951 roku osiąść w Enugu. Pieniądze na założenie seminarium zebrało Opus Sancti Petri Apostoli, dzisiejsze Papieskie Dzieło Misyjne św. Piotra Apostoła, założone przez Francuzkę Jeanne Bigard (1859-1914), której imię nosi placówka i której popiersie znajduje się w seminaryjnym ogrodzie.

Przygotowania do jubileuszu stulecia seminarium rozpoczęły się w 2019 roku Mszą św. połączoną ze święceniami 25 diakonów przez ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Nigerii (obecnie w Polsce) abp. Antonio Guido Filipazziego. W 2021 roku zorganizowano festiwal sztuki i kultury, w 2022 roku konkurs śpiewu i muzyki, zaś w 2023 roku – konkurs ze znajomości Biblii. Zakończenie obchodów zaplanowano na 21 listopada br.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę