To one otrzymały nominacje do dykasterii wybierającej biskupów. „To historyczny moment”

Francuska zakonnica s. Yvonne Reungoat jest jedną z trzech kobiet, które papież mianował do dykasterii zajmującej się wyborem biskupów na całym świecie. "Totalna niespodzianka" - powiedziała po otrzymaniu nominacji do dykasterii ds. biskupów.

fot. giornata mondiale di preghiera contro la tratta, Istituto Camillianum, CGFMANETesp/YouTube (od lewej María Lia Zervino, s. Raffaella Petrini, s. Yvonne Reungoat)

Franciszek mianował w środę nowych członków dykasterii ds. biskupów, w tym po raz pierwszy trzy kobiety, to dwie zakonnice i jedna osoba świecka.

ZOBACZ: Franciszek powołał trzy kobiety w skład dykasterii ds. biskupów. Znamy ich nazwiska

Siostra Yvonne podkreśla, że Kościół potrzebuje obecnie biskupów o szerokim horyzoncie misyjnym. Biskup bez umiejętności nawiązywania relacji z ludźmi, odseparowany od wiernych, nie dotrze do ludzkich serc i we współczesnym świecie skazany jest na niepowodzenie – wyjaśnia zakonnica.

Reklama
Reklama

„Biskup powinien być przede wszystkim duszpasterzem”

Nie umiem powiedzieć w jakim zakresie będziemy miały wpływ na nominacje biskupie, bo nie otrzymałyśmy jeszcze konkretnych wskazówek. Zapewne będziemy poproszone o analizowanie efektów konsultacji, które nuncjusze apostolscy przesyłają do Sekretariatu Stanu przed decyzją o mianowaniu jakiegoś księdza biskupem – wyjaśnia s. Yvonne Reungoat. Moim zdaniem biskup powinien być przede wszystkim duszpasterzem, być blisko ludzi, umieć ich słuchać i im towarzyszyć. Do tego powinien być człowiekiem, który umie angażować w Kościół ludzi wszystkich powołań. Czyli, krótko mówiąc, to wszystko. co składa się na drogę synodalną, którą obecnie podąża Kościół. Biskup musi mieć także poczucie przynależności do wspólnoty, ale jednocześnie słuchać świata poza Kościołem. Bo Kościół nie istnieje dla siebie, ale dla świata, dla wszystkich ludzi dobrej woli. Musi mieć więc ducha misyjnego, być bardzo otwarty – dodaje.

Wśród kobiet mianowanych do watykańskiej dykasterii ds. biskupów znalazła się także pochodząca z Argentyny Maria Lia Zervino, świecka przewodnicząca Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych. Wspaniale, że w procesie wyłaniania nowych biskupów jest odtąd także miejsce na kobiece spojrzenie – mówi Zervino.

„Nie sposób zrozumieć Kościoła bez kobiet”

To historyczny moment dla Kościoła. Uważam, że ta decyzja papieża przyniesie wiele dobrego. Ojciec Święty zauważa, że w Kościele są również kobiety, a więc powinny mieć one wpływ na jego kształt. Franciszek powiedział kiedyś, że Kościół bez kobiet, jest jak wspólnota Apostołów bez Maryi. Z innymi członkami dykasterii będziemy sprawdzać, kim są kandydaci na biskupów i doradzać przy nominacjach. Myślę, że spojrzenie kobiet wiele zmieni w tym procesie – mówi papieskiej rozgłośni Maria Lia Zervino.

Reklama
Reklama

Moim atutem jest przynależność do Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych, dzięki której jestem w kontakcie z kobietami z całego świata i lepiej rozumiem ich oczekiwania, również w sprawie przyszłych biskupów oraz tego, jakiego Kościoła chcą i co jest potrzebne, by był on naprawdę synodalny. Jestem wdzięczna Papieżowi za tę decyzję, uważam, że nie sposób zrozumieć Kościoła bez kobiet, zwłaszcza takich, które są aktywne, mają swój styl i niosą go naprzód – stwierdza.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę