Nasze projekty

„Teolog stulecia i niepowtarzalna osobowość”. Benedykt XVI skończy niedługo 95 lat

Benedykt XVI kończy w sobotę, 16 kwietnia, 95 lat. Ten dzień spędzi w klasztorze Mater ecclesiae" w Watykanie. Możliwe, że papież Franciszek złoży wizytę swojemu poprzednikowi, ale nie jest to pewne. "To teolog stulecia" - powiedział o jubilacie biskup Egon Kapellari.

fot. wikimedia commons

Emerytowany biskup Grazu, Egon Kapellari, przypomniał o niezwykle ważnym dziele teologicznym Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej „Kathpress”, bp Kapellari określił jubilata jako „teologa stulecia i niepowtarzalną osobowość”.

Dzieło teologiczne Ratzingera nadal inspiruje, o czym świadczy na przykład niedawna publikacja słoweńskiego teologa ks. Antona Štrukelja zatytułowana „Piękno i świętość” – powiedział bp Kapellari, który napisał przedmowę do tej książki.

Dla bp Kapellariego, który od kilkudziesięciu lat utrzymuje kontakty z jubilatem, wizyta Benedykta XVI 8 września 2007 roku z okazji 850-lecia sanktuarium w Mariazell w Austrii była „punktem kulminacyjnym” pontyfikatu. Papież-senior był i pozostaje wielkim chrześcijaninem, nauczycielem Kościoła i całej ludzkości – stwierdził bp Kapellari.

Reklama

Benedykt XVI był papieżem do 2013 roku

Joseph Ratzinger, urodzony 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn, był 265. papieżem Kościoła rzymskokatolickiego. Jego pontyfikat trwał od 19 kwietnia 2005 r. do 28 lutego 2013 r. Benedykt XVI był pierwszym od 720 lat papieżem, który dobrowolnie zrezygnował z papieskiego urzędu. Wcześniej, przez ponad 23 lata, kard. Joseph Ratzinger był prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, a w latach 1977-1982 arcybiskupem Monachium-Fryzyngi.

Jako profesor teologii fundamentalnej ks. prof. Ratzinger od 1958 r. wykładał na uniwersytetach we Fryzyndze, Bonn, Münster, Tybindze i Ratyzbonie. Brał udział w Soborze Watykańskim II (1962-1965) jako doradca arcybiskupa Kolonii, kard. Josefa Fringsa. Ratzinger jest uważany za jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę