Ten kościół jest budowany od 140 lat. Coraz bliżej końca prac

W Barcelonie cały czas trwa budowa Sagrady Familii – sławnej świątyni zaprojektowanej przez Antonio Gaudiego. W grudniu ma zostać ukończona wieża Matki Bożej, która będzie drugą najwyższą wieżą tego kościoła.

Pixabay.com/eminens

Pracę nad wieżą Matki Bożej rozpoczęły się 20 kwietnia i mają się zakończyć w grudniu tego roku. Wieża będzie składać się z kamiennej podstawy i iglicy, która będzie zwieńczona jedną dużą gwiazdą i 12 mniejszymi.

Po ukończeniu wieża razem z iglicą będzie się wznosić na wysokość 137 metrów i będzie drugą najwyższą wieżą w bazylice. 60-metrowy trzon będzie wykonany z betonu w biało-niebieskim kolorze, Iglica ma być skonstruowana ze szkła, będzie też podświetlona od wewnątrz i będzie symbolizować „gwiazdę poranną”.

Ponad 140 lat budowy

Budowa bazyliki trwa od 1882 roku. Świątynia została zaprojektowana przez architekta Antonio Gaudiego, który tworzył szczegóły budowli przez 43 lata. Prace nad wykończeniem były wielokrotnie przerywane, ale teraz zbliżają się ku końcowi i budowa ma się zakończyć w 2026 roku – w setną rocznicę śmierci architekta. Równolegle w Rzymie toczy się jego proces beatyfikacyjny, który został zapoczątkowany w 2003 roku.

Reklama
Reklama

Niedokończona Sagrada Familia została konsekrowana w 2010 roku przez papieża Benedykta XVI.

Sagrada Familia uważana jest za najsłynniejszy projekt budowlany Gaudiego. Przed pandemią każdego roku odwiedzało ją około 4,5 miliona osób. Po ukończeniu Sagrada Familia będzie największym obiektem sakralnym w Europie.

ag/CNA/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę