Nasze projekty

„Tak wielu z całego świata, a nikt nie jest obcy!” Trwa 33. Festiwal Młodych w Medjugorie

W Medziugoriu pod hasłem „Uczcie się ode Mnie, a znajdziecie pokój” trwa 33. Festiwal Młodych. Pielgrzymom z całego świata codziennie towarzyszy Msza, modlitwa różańcowa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu czy słuchanie świadectw. W tygodniowym spotkaniu uczestniczy także młodzież z Polski i Ukrainy.

fot. medjugorje-info.com/facebook.com

W dniach 1-6 sierpnia już po raz 33. odbywa w Medziugoriu w Bośni i Hercegowinie Międzynarodowy Festiwal Młodych (po chorwacku „Mladifest”). W związku z obecną wojną na Ukrainie skupia się on na zaangażowaniu w sprawę pokoju i nawiązuje do słów Pana Jezusa z Ewangelii św. Mateusza: „Uczcie się ode Mnie, a znajdziecie ukojenie” (11, 28-30).

Program „Mladifestu” opiera się na sprawdzonych wzorach: rano, po porannej modlitwie uwielbienia, planowane są katechezy i świadectwa wiary, po obiedzie i przerwie popołudniowej znów świadectwa, różaniec i Eucharystia, a następnie w godzinach nocnych na przemian procesje, rozważania tajemnicy krzyża, adoracja eucharystyczna i przedstawienie sceniczne.

W wyjątkowy sposób relacjonuje całe wydarzenie franciszkanin o. Marinko Šakota, proboszcz parafii św. Jakuba w Medjugorie. Mladifest to spotkanie ludzi w prostocie i otwartości serc. Żadnego alkoholu, żadnych narkotyków, a tyle radości, słodyczy, miłości, przyjemności i pokoju! I szczęście nie do opisania! Tak wielu z całego świata, a nikt nie jest obcy! Tylu nieznajomych, ale wszyscy nam drodzy! Nikt w centrum uwagi, a każdy z poczuciem bycia akceptowanym i kochanym! Gorąco, ale nikomu to nie przeszkadza! Katechezy, świadectwa, homilie i nikt się nie nudzi! Programy trwają długo, ale niedługo, wręcz przeciwnie, chcielibyśmy, aby jeszcze trwały śpiew, taniec i radość – mówi.

Reklama

Ze szczególnym apelem na festiwal przybył ks. bp Jan Sobiło, który na co dzień posługuje na Ukrainie. Podczas świadectwa, które wygłosił, zaznaczył, że przybył do tego miejsca z nadzieją, że „Matka Boża otworzy serca Ukraińców na przebaczenie zła, którego doświadczają ze strony Rosjan”.

Wierzę, że Niepokalane Serce Dziewicy Maryi pokona zło. Wojna zawsze zostawia głębokie rany w duszach, a jej konsekwencje są straszne. Jednak spotykam tu pielgrzymów, którzy na Ukrainie przeżyli piekło wojny, nienawiści, gwałtów i tortur. Przybyli tu z nadzieją, że Matka Boża otworzy ich serca na przebaczenie zła, którego doświadczyli ze strony Rosjan. Maryja wie, że tego po ludzku nie da się przebaczyć, ale tylko na Jej rękach możecie wypłakać wasz ból i ofiarować go Jezusowi, który każdą łzę potrafi przemienić w radość, pokonuje konsekwencje wszystkich złych uczynków – mówił.

Zwrócił się również z prośbą do zgromadzonych na festiwalu młodych, aby ofiarowali modlitwę różańcową dla Ukrainy. Zapewnił, że na pewno trafi do tych, którzy najbardziej jej dzisiaj potrzebują. Wojskowi, z którymi w ostatnim czasie często rozmawiam, mówią, że kiedy przychodzi najstraszniejszy moment, gdy traci się nadzieję, przychodzi pomoc z Nieba. Są przekonani, że uniknęli śmierci przez wstawiennictwo Maryi. Choć w czasie walk używają różnych rodzajów broni, to wierzą, że najpotężniejszą z nich jest różaniec. Można ich często zobaczyć z różańcem na szyi. Paciorki różańca są jak kamienie, które ma w swojej torbie Dawid, i dzięki którym pokonuje Goliata. Obecne zło wydaje się być właśnie tak potężne jak Goliat. Jestem przekonany, że nie wygramy z nim, jeśli nie użyjemy tej broni, jaką jest różaniec – zaznaczył.

Reklama

Festiwal Młodych rozpoczął się pierwszego sierpnia Mszą św., którą koncelebrowało 9 biskupów i 473 księży. W tym dniu wprowadzono flagi ponad 70 państw, z których przybyli młodzi pielgrzymi. Wszystkie punkty programu są tłumaczone równolegle na 18 języków, w tym angielski, niemiecki, języki romańskie i słowiańskie, a także koreański, arabski, mandaryński i kantoński. W tym roku może paść rekord ze względu na ilość osób, które przybyły na spotkanie. Już przed rozpoczęciem Mladifestu szacowano, że do Medjugorie w tym czasie może przybyć ponad 50 tys. uczestników. Wydarzenie zakończy się 6 sierpnia 2022 roku.

Medziugorie w Hercegowinie jest dziś jednym z największych na świecie katolickich miejsc pielgrzymkowych. Stało się ono znane dzięki relacjom o objawieniach maryjnych, które od 24 czerwca 1981 przeżywała (i przeżywa do dzisiaj) grupa miejscowych wizjonerów. Objawienia nie zostały do dziś oficjalnie uznane przez Kościół, ale były przedmiotem badań przez kilka komisji powołanych zarówno przez Kościół lokalny, jak i przez Stolicę Apostolską. Żaden z papieży nie wypowiedział się jeszcze na temat ich prawdziwości. W 2019 Franciszek zezwolił na pielgrzymowanie do Medziugorja, potwierdzając duszpasterską wartość tego miejsca, a w 2020 po raz pierwszy napisał list do uczestników kolejnego „Mladifestu”. Choć kościół parafialny w Medziugorju nadal nie ma statusu sanktuarium, to przed pandemią przybywały tam nawet 3 mln pielgrzymów rocznie.

KAI, radiomaryja.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę