Nasze projekty

Szkocki kardynał Keith O’Brien nie żyje

Najstarszy szkocki kardynał, 80-letni Keith O’Brien, emerytowany metropolita Edynburga zmarł w poniedziałek rano - podają źródła watykańskie, w tym Andrea Tornielli. W miniony weekend szkockie media informowały, że przyjął namaszczenie chorych

Media informowały również, że od czasu jesiennego upadku i potłuczenia jego stan zdrowia znacząco się pogorszył. Dokładnie w sobotę 17 marca skończył 80 lat i tego dnia miał przyjąć wiatyk.

Zanim przeszedł na emeryturę kard. Keith O’Brien był  arcybiskupem metropolitą Saint Andrews i Edynburga i w latach 2002 – 2012 przewodniczącym Konferencji Biskupów Szkocji. Brał udział w konklawe 2005, które wybrało papieża Benedykta XVI. Zrezygnował dobrowolnie z udziału w konklawe 2013 z powodu oskarżeń o udział w aferach homoseksualnych. 25 lutego 2013 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu złożoną ze względu na wiek. 20 marca 2015 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z wszystkich uprawnień przysługujących mu jako kardynałowi Świętego Kościoła Rzymskiego.

Po śmierci kard. Keitha O’Briena Kolegium Kardynalskie liczy 214 członków, w tym 117 elektorów i 97 liczących powyżej 80 roku życia, którzy nie mają już prawa do udziału w ewentualnym konklawe.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite