Nasze projekty

Syria: mimo wojny powstają nowe świątynie

Mimo iż w Syrii nadal trwają działania wojenne, Kościół maronicki buduje w Damaszku trzy nowe świątynie. Informując o tym misyjna agencja Fides przytoczyła 15 lutego słowa arcybiskupa Samira Nassara, że „jest to wyraz buntu przeciwko śmierci i zniszczeniom”, a zarazem znak ufności w przyszłość chrześcijan w Syrii". Kaplice powstają w silnie ostrzeliwanych peryferyjnych dzielnicach Damaszku.

Jedną z nich jest już czynna od niemal tygodnia. Poświęcona jest męczennikom z Damaszku – 11 franciszkanom i świeckiemu maronicie zamordowanym w 1860 roku przez druzów. Dwa kolejne miejsca modlitwy będą gotowe w najbliższych miesiącach.

Maronici, związani unią z Rzymem, stanowią największą wspólnotę chrześcijańską w Libanie. W Syrii wspólnota liczy kilka tysięcy osób i jest mniejszością wśród tamtejszych chrześcijan.

W tym kontekście abp Nassar przypomniał, że podczas ataku z użyciem granatów w marcu 2013 roku w Damaszku został śmiertelnie ranny odłamkami jeden z diakonów. Po ataku władze kościelne zaleciły duchownym, aby opuścili miasto. Ci jednak postanowili kontynuować swoja „misję pod bombami”.

Reklama
Reklama

ts (KAI) / Damaszek

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę