Nasze projekty

„Święta miseczka” uważana za Graala powróciła do Genui

Do muzeum katedry św. Wawrzyńca w Genui powróciła tzw. święta miseczka (sacro catino), tajemnicze naczynie uważane wręcz przez jakiś czas za św. Graala. Przywiózł je jako trofeum z I krucjaty ze zdobytej przez krzyżowców w 1101 roku Cezarei Nadmorskiej genueńczyk Guglielmo Embriaco. Był on przekonany, że naczynie, które przywiózł do rodzinnego miasta w przekonaniu, że jest w posiadaniu relikwii, używane było w czasie Ostatniej Wieczerzy i wykonane zostało ze szmaragdów

W czasie niedawnej konserwacji we Florencji ustalono, że tworzywem jest jednak zielone szkło. Przez dłuższy czas nie wykluczano, że pochodzi ono z czasów Cesarstwa Rzymskiego bądź z manufaktury muzułmańskiej z IX wieku.

Z dokumentów wynika niezbicie, że w Genui „święta miseczka” znajduje się już od XII wieku. Powracający do muzeum diecezjalnego cenny przedmiot powitał arcybiskup włoskiego miasta kardynał Angelo Bagnasco, były przewodniczący konferencji episkopatu Italii, który jednak nie wypowiedział na temat jego autentyczności.

Reklama
Reklama

kg (KAI Genua) / Genua

Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę