Nasze projekty

Seminarium w Orchard Lake zostanie zamknięte. Podano przyczyny

Seminarium w Orchard Lake, które kształci polskich kleryków dla amerykańskich diecezji zostanie zamknięte w 2022 roku - poinformowała placówka na swojej stronie internetowej.

Cathopic.com/Mariana C.

Decyzję o zamknięciu podjęła Rada Regentów seminarium duchownego w Orchard Lake w stanie Michigan. Uczelnia istniała od 1885 roku i zakończy działalność wiosną 2022 roku, przy jednoczesnym zachowaniu szkoły średniej i innych działających tam instytucji.

„Naszą główną troską i przedmiotem zainteresowania będzie każdy z 11 obecnych seminarzystów, aby zapewnić im w miarę naszych możliwości uzupełnienie swojego wykształcenia w swojej diecezji lub w innym seminarium” – napisano w oświadczeniu.

Winą za zamknięcie seminarium obarczono „spadek liczby zapisów spowodowany zmianami demograficznymi w Stanach Zjednoczonych, większe możliwości w Polsce oraz ostatnie zmiany przepisów, które nie pozwalają polskim seminarzystom na przenoszenie się z jednego seminarium do drugiego”.

Reklama
Reklama

90 procent seminarzystów to polscy klerycy

To była wspaniała instytucja, która uczyniła bardzo wiele dla wiary i dla Polonii, wypełniając swoją misję przez bardzo długi czas – powiedział przewodniczący Rady Regentów, Stephen Gross dla Detroit Free Press. Jej misja została wypełniona – zaznaczył.

Gross wyznał, że w ciągu minionych 15 lat, 90 procent seminarzystów stanowili klerycy przenoszący się z seminariów w Polsce. Stało się dla nas bardzo oczywiste, że nie będziemy mieli żadnych nowych seminarzystów – powiedział.

Seminarium św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake pomogło rozwiązać problem niedoboru księży w USA poprzez sprowadzenie studentów z Polski i innych krajów, formując księży dla diecezji amerykańskich. Stan Michigan jest trzecim co do wielkości skupiskiem Polaków w Stanach Zjednoczonych.

Reklama
Reklama

Regenci liczą na dalszy rozwój polskiej kultury w Orchard Lake

Orchard Lake jest bardziej znane w Oakland County ze swojej szkoły średniej i programów sportowych. Regenci Orchard Lake skupili większość energii na rozwoju szkoły średniej, która w 2020 liczyła 649 uczniów. Placówka ta
pozostaje centrum polskiej aktywności od ponad wieku. W 1939 roku, kiedy nazistowskie Niemcy i komunistyczny Związek Radziecki najechały na Polskę, wywołując II wojnę światową, Polskie Seminarium Duchowne w Orchard Lake stało się jedynym wolnym polskim seminarium na świecie.

W 1969 roku księża prowadzący Orchard Lake byli gospodarzami pierwszej wizyty kardynała Karola Wojtyły po Ameryce Północnej, dziewięć lat przed jego wyborem na Stolicę Piotrową, a także drugiej w 1976 roku.

Regenci wyrazili nadzieję, że Orchard Lake będzie nadal rozwijać polską historię i kulturę. Liczą również na kontynuację działalności Polsko-Amerykańskiego Ośrodka Liturgicznego, który dostarcza publikacji dla polskich parafii w całych Stanach Zjednoczonych. Zaznaczyli, że nie ma jeszcze planów dotyczących zamykanych budynków seminaryjnych. Jednakże, kontynuują plany budowy nowego budynku akademickiego. Ma on zostać otwarty w sierpniu 2022 roku, zaledwie cztery miesiące po zamknięciu seminarium.

Reklama

Zarzuty wobec rektora

Kilka tygodni temu TVN24 wyemitował reportaż, z którego wynika, że rektor seminarium w Orchard Lake ks. Mirosław Król miał który miał dopuszczać się molestowania i napaści seksualnych m.in. wobec swoich podwładnych. Dwaj byli współpracownicy, złożyli pozwy cywilne przeciwko ks. Królowi. Postępowanie toczy się przed amerykańskim sądem federalnym, ale sprawą zajmuje się również prokurator generalny.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę