Nasze projekty

ŚDM w 2022 roku mogą odbyć się w Pradze

Stolica Czech ubiega się o organizację centralnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży w 2022 r. 15 listopada Radio Praga podało, że Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie delegację praskiego magistratu. Głównym przedmiotem rozmowy była właśnie organizacja ŚDM za 5 lat, ponadto delegaci Rady Miejskiej stolicy Czech zaprosili papieża do jej odwiedzenia.

Według czeskiej rozgłośni Praga jest, jak na razie, jedynym kandydatem do organizacji ŚDM w 2022, ale zgłoszenia można nadsyłać do końca 2018. Organizatorem tych światowych spotkania młodych ludzi z całego świata w wieku 14-30 lat była Papieska Rada Świeckich, która w ramach przeprowadzanej przez Franciszka reformy Kurii Rzymskiej weszła w skład utworzonej 1 września 2016 Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, we współpracy z krajem-gospodarzem tego wydarzenia.

Centralne obchody XXXI ŚDM odbyły się w lipcu ub.r. w Krakowie z udziałem ponad dwóch milionów osób. W styczniu 2019 zorganizuje je Panama.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się od 1986 roku z inicjatywy Jana Pawła II, ale już wcześniej – w Niedzielę Palmową 15 kwietnia 1984 zaprosił on młodych z całego świata do Rzymu na Jubileusz Młodzieży w ramach trwającego od 25 marca 1983 do 22 kwietnia 1984 Roku Świętego Odkupienia. Następny rok ONZ ogłosiła jako Międzynarodowy Rok Młodzieży i z tej okazji papież ponownie zwołał do Rzymu światowe spotkanie młodych ludzi. Wtedy też postanowił wprowadzić na stałe coroczne światowe spotkania młodych do kalendarza Kościoła, przy czym miała to być zawsze Niedziela Palmowa. Oficjalnie ogłosił to publicznie podczas spotkania z kardynałami i pracownikami Kurii Rzymskiej 20 grudnia 1984. Zarządził również, że w jednym roku Dzień będzie świętowany lokalnie, na szczeblu parafialnym i diecezjalnym, a w następnym będzie obchodzony centralnie, początkowo miał to być Rzym, ale już w 1987 obchody takie odbyły się w Buenos Aires.

Reklama

Przyjęła się niepisana zasada, że obchody centralne odbywają się na przemian w Europie i na innych kontynentach; raz tylko odstąpiono od tej normy: w latach 1989 i 1991 miejscem kolejnych takich obchodów były Santiago de Compostela i Częstochowa (Jasna Góra). Łącznie dotychczas gospodarzami tych uroczystości było 13 miast, w tym dwukrotnie w Polsce (Częstochowa i Kraków). Każdy ŚDM przebiega pod własnym hasłem, ustanowionym przez papieża. W ub.r. były to słowa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7), w tym roku (9 IV): „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49).

Światowy Dzień Młodzieży bywa nazywany „koniem pociągowym” Kościoła powszechnego w dziedzinie pracy z młodzieżą.

Najwięcej, bo ok. czterech milionów uczestników, przybyło w styczniu 1995 roku do stolicy Filipin – Manili. W liturgii na zakończenie ŚDM w Rio de Janeiro 2013 wzięło udział 3,7 mln osób.

Reklama

ts, kg (KAI) / Praga

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite