Nasze projekty

Santiago de Compostela: Portyk Chwały odnowiony

W katedrze w Santiago de Compostela dobiegły końca prace renowacyjne przy Portyku Chwały - jednej z głównych części tej zabytkowej świątyni. Odnowiony element będzie dostępny dla turystów od 27 lipca.

Analiza renowacji, przygotowanie planu i jego realizacja trwały łącznie około 12 lat i pochłonęły 6,2 mln euro. „Jesienią rozpoczną się kolejne prace modernizacyjne w innych częściach świątyni. Pociągną one za sobą konieczność ograniczenia dostępu zwiedzających do Portyku Chwały. Szczegóły będą znane do października” – zapowiedziały władze świątyni.

W 2016 r. podczas prac remontowych przy Portyku Chwały odkryto 500-letni posąg przedstawiający postać mężczyzny. Rzeźba została wykuta w jednolitym bloku granitu pod koniec XII wieku lub na początku XIII wieku. Według hiszpańskich historyków sztuki elementy wykonania rzeźby pozwalają przypuszczać, że posąg powstał w zakładzie mistrza Mateo, który kierował budową katedry.

Świątynia w Santiago de Compostela uznawana jest za miejsce spoczynku św. Jakuba Większego – jednego z dwunastu apostołów. Odkrycie jego grobu miało nastąpić w 813 r. Niedługo potem rozpoczęto tam pierwsze prace budowlane przy wznoszeniu sanktuarium. Nad ich przebiegiem czuwał król Asturii Alfons II.

Reklama
Reklama

Santiago de Compostela od średniowiecza jest jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie.  W 1985 r. zespół zabytkowy jego starego miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

KAI/awo

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę