Nasze projekty

Sąd wydał wyrok ws. Archiego Battersbee. 12-latek ma zostać odłączony od aparatury podtrzymującej życie

Sąd Najwyższy w Londynie odczytał dziś wyrok w sprawie 12-letniego Archiego Battersbee, po raz kolejny podkreślając, że nie widzi perspektyw na wyzdrowienie chłopca. Co jest równoznaczne z decyzją o odłączeniu chłopca od aparatury podtrzymującej życie.

fot. spreadthepurplewave/instagram.com

Na początku kwietnia rodzice 12- letniego chłopca znaleźli go nieprzytomnego w domu, ze sznurem na szyi. Jak przypuszczają nie była to w żadnym wypadku próba samobójcza, ale skutek udziału w skrajnie niebezpiecznym internetowym wyzwaniu.

Pochodzący z Southend na południu Anglii Archie trafił do jednego ze szpitali we wschodnim Londynie. Lekarze stwierdzili u niego ciężkie uszkodzenie mózgu. Uważają, że nie da się go już uratować i należy zakończyć leczenie podtrzymujące część jego funkcji życiowych, odłączając go od respiratora. 12 maja sędzia Wydziału Rodzinnego Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości w Londynie wydał zgodę na badania pnia mózgu. Następnie, 31 maja wykonano także rezonans magnetyczny, który potwierdził brak aktywności mózgu i znaczną martwicę jego tkanek, wykazał również wysokie prawdopodobieństwo śmierci pnia.

Rodzice nie zgadzają się z decyzją sądu

W oparciu o te wyniki badań, 13 czerwca Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa nakazał odłączenie chłopca od aparatury podtrzymującej życie. W swoim orzeczeniu sędzia napisała: „Uznaję, że Archie zmarł w południe 31 maja 2022 r., czyli krótko po wykonaniu tego dnia badań rezonansem magnetycznym. Ustaliliśmy, że doszło do nieodwracalnego ustania funkcji pnia mózgu.”

Reklama

Z decyzją lekarzy i sądu nie zgadzają się rodzice chłopca podkreślając, że wynik tego badania nie jest wystarczającą podstawą do jej podjęcia. Jak dodali, zwykle w takich sytuacjach zleca się szereg dodatkowych ekspertyz. Argumentację rodziców przyjął Sąd Apelacyjny, który 29 czerwca nakazał Sądowi Najwyższemu ponowne rozpatrzenie sprawy. Wyrok ogłoszony 15 lipca podtrzymuje wcześniejsze decyzje. Co oznacza odłączenie chłopca od aparatury podtrzymującej życie.

pa, aleteia.org/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę