Nasze projekty

Portugalski parlament przyjął ustawę legalizującą eutanazję

W niespełna miesiąc od odrzucenia przez prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy ustawy legalizującej eutanazję, parlament Portugalii, zdominowany przez partie lewicowo-liberalne, zatwierdził podczas piątkowego głosowania kolejną ustawę w tej sprawie.

fot. pixabay

Swoje ubolewanie z powodu zatwierdzenia w Portugali uchwały zezwalającej na eutanazję wyraził Ojciec Święty.

W swoim wpisie na komunikatorze Twitter w języku włoskim Franciszek stwierdził: „Dziś [13 maja; przyp. redakcji] obchodzimy święto Matki Bożej Fatimskiej i jest mi smutno, ponieważ w kraju, w którym objawiła się Matka Boża, ogłoszono prawo do zabijania. Kolejny krok na liście krajów, które zatwierdziły eutanazję”.

Przyjęta regulacja jest identyczna jak projekt, który 31 marca przyjął parlament, ale w kwietniu ustawa ta została zawetowana przez głowę państwa.

Reklama

Kolejne już, piąte od 2017 r., zatwierdzenie ustawy krytycznie ocenili członkowie organizacji katolickich oraz stowarzyszeń obrony życia. Także przedstawiciele portugalskiego Kościoła skrytykowali upór sił lewicowo-liberalnych w forsowaniu legalizacji eutanazji, pomimo wcześniejszych negatywnych decyzji Trybunału Konstytucyjnego oraz prezydenta.

Dwukrotnie TK odrzucał ustawę uznając ją za niezgodną z ustawą zasadniczą. Dwa razy też ustawę zawetował szef państwa. Ostatni raz prezydent Marcelo Rebelo de Sousa zawetował ustawę legalizującą eutanazję 19 kwietnia 2023 r.

Zatwierdzona w piątek przez jednoizbowy parlament Portugalii, tzw. Zgromadzenie Republiki, ustawa depenalizująca eutanazję i legalizującą ją w tym kraju przewiduje, że osoba, która zostanie dopuszczona do tzw. śmierci wspomaganej będzie musiała przejść rozmowy z komisją lekarską, natomiast ta musi stwierdzić u pacjenta cierpienie o dużym stopniu intensywności.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę