Nasze projekty

Patriarcha Grzegorz III: bomby nie rozwiążą konfliktu w Syrii

Ani dostawy broni dla Syryjczyków, ani bombardowania nie pokonają Państwa Islamskiego, nie rozwiążą konfliktu w Syrii − podkreślił patriarcha Grzegorz III Laham. Zwierzchnik greckokatolickiego Kościoła melchickiego podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze złożył świadectwo męczeństwa Kościoła w Syrii

Patriarcha Grzegorz przybył do Poznania z okazji obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

− W związku z pogarszającą się sytuacją humanitarną i brakiem woli rozwiązania konfliktu w Syrii ze strony światowych mocarstw, pomocą materialną i modlitwą otaczamy w tym roku ponownie Kościół w Syrii − powiedział na początku Mszy św. bp senior Zdzisław Fortuniak.

Reklama

W swoim świadectwie greckokatolicki patriarcha Kościoła melchickiego w Syrii zwrócił uwagę na ogrom zniszczeń, jakie spowodowała trwająca w tym kraju wojna. − Zburzonych zostało ponad 100 kościołów, meczety, szkoły − mówił gość z Syrii. Nie sposób opisać cierpień mieszkańców tego kraju, zmuszonych do opuszczenia swoich domów i ucieczki. − To co jest najbardziej smutne, to emigracja młodych z Syrii. Możemy ich tylko wspierać swoją modlitwą i podziękować wam, że przyjmujecie ich w Europie − zauważył patriarcha Grzegorz.

Podkreślił jednak, że w Syrii wciąż są też duchowni. W Damaszku przebywa trzech patriarchów, 7 biskupów. − Księża, zakonnicy i zakonnice zostali z ludem im powierzonym. Nigdy nie czuliśmy, że Kościół jest tak blisko ludzi wierzących, a ludzie wierzący nie czuli się tak zjednoczeni z hierarchią − zaznaczył zwierzchnik greckokatolickiego Kościoła melchickiego.

Zwrócił uwagę, że przedstawiciele trzech światowych religii: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu powinni mówić jednym głosem, że wiara jest przyszłością i fundamentem, na którym można budować pokój. − Religie powinny wołać o pokój dla tego regionu i świata, a światowe mocarstwa powinny znaleźć konsensus dla pokoju w Syrii − zaznaczył patriarcha.

Reklama

Podczas Mszy św. modlono się za prześladowanych chrześcijan w Syrii, o pokój na Bliskim Wschodzie oraz o szybki powrót do zdrowia dla Georga, Syryjczyka, pobitego kilka dni temu na ulicy w centrum Poznania. Bp Fortuniak wyraził żal, iż w Poznaniu doszło do tak haniebnego wydarzenia. – Obecnie Syryjczyk przebywa w szpitalu, otoczony troskliwą opieką lekarzy i duchową opieką księdza kapelana – powiedział biskup senior archidiecezji poznańskiej.

VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym w tym roku przypada 8 listopada. Poświęcony będzie dramatycznej sytuacji chrześcijan w Syrii.

Reklama

Organizatorem obchodów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest co roku polska sekcja stowarzyszenia „Kirche in Not” – Pomoc Kościołowi w Potrzebie.


msz / Poznań

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę