Papież w drodze do Kanady: pamiętajmy, że jest to podróż pokutna

Papież Franciszek pozdrowił ok. 80 wysłanników światowych mediów z ponad 10 krajów, którzy towarzyszą mu w drodze do Kanady. Mimo problemów z kolanem przeszedł przez samolot i tradycyjnie przywitał się z dziennikarzami. Zachęcił ich, by pamiętali, że jest do podróż pokutna. Wyznał też, że po tej podróży pragnie pojechać na Ukrainę.

Fot. Bob Wilson/Cathopic

Przemówienie do dziennikarzy zostało poprzedzone wprowadzeniem dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Dziś towarzyszy Waszej Świątobliwości około osiemdziesięciu dziennikarzy, z kilkunastu krajów, w czymś, co Wasza Świątobliwość określił jako „pielgrzymkę pokutną”, podróż dość szczególną. Chętnie będziemy słuchali Waszej Świątobliwości w tych dniach, a także teraz, jeśli Wasza Świątobliwość zechce się do nas zwrócić.

Modlitwa „Anioł Pański” na pokładzie samolotu

W przemówieniu do dziennikarzy papież Franciszek podziękował za ich pracę. Wszystkim życzę dobrej niedzieli, witajcie! Dziękuję za tę posługę, a także za to towarzyszenie: przeżywam to jako towarzyszenie… Dziękuję za waszą pracę. Chciałbym was pozdrowić tak, jak zawsze. Myślę, że dam radę przejść między wami. Pamiętajmy, że jak to powiedział [Matteo Bruni] jest to podróż pokutna i w tym duchu ją przeżyjmy. Witam panią „dziekan” [meksykańską dziennikarkę Valentinę Alazraki] wróciła, po kilku podróżach, na których jej nie było… – mówił papież.

Z racji podróży w Watykanie nie odbyła się tradycyjna modlitwa „Anioł Pański”, dlatego papież zachęcił do odmówienia modlitwy na pokładzie samolotu. Dobrej niedzieli! Chciałbym dzisiaj… Nie ma modlitwy „Anioł Pański”, ale odmówmy ją tutaj, odmówmy „Anioł Pański” – zachęcił papież.

Reklama
Reklama

„Młodzi muszą mieć kontakt ze swoimi dziadkami”

W przemówieniu odwołał się także do obchodzonego dziś po raz drugi Światowego Dnia Dziadków.

Dzisiaj obchodzony jest Dzień Dziadków. Dziadkowie, babcie to oni przekazują historię, tradycje, zwyczaje i bardzo wiele rzeczy. Dzisiaj trzeba powrotu do dziadków – powiem to jako motyw przewodni – w tym sensie, że młodzi ludzie muszą mieć kontakt ze swoimi dziadkami, czerpać od nich, wracać do korzeni, nie po to, żeby tam trwać, nie, ale żeby je rozwijać, jak drzewo, które czerpie siłę ze swoich korzeni i rozwija je w kwiatach i owocach. Zawsze pamiętam ten wiersz Bernárdeza: wszystko, co kwitnie na drzewie, pochodzi w nim od tego, co w glebie, czyli z dziadków. I chciałbym także, jako zakonnik, pamiętać o staruszkach zakonnikach i zakonnicach, „dziadkach” życia konsekrowanego. Nie ukrywajmy ich, oni są mądrością danej rodzinny zakonnej: proszę, nie chowajcie ich, są mądrością rodziny zakonnej; i niech nowi zakonnicy i zakonnice, nowicjusze, nowicjuszki mają z nimi kontakt: dadzą nam całe doświadczenie życiowe, które tak bardzo pomoże nam się rozwijać.

Każdy z nas ma dziadków i babcie, niektórzy z nich odeszli, inni żyją. Pamiętajmy o nich dzisiaj w sposób szczególny. Od nich otrzymaliśmy wiele rzeczy, przede wszystkim historię. Dziękuję! – zakończył papież.

Reklama
Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę