Nasze projekty

Papież Franciszek wydaje nową książkę. Na półkach na początku grudnia

Jak po pandemii koronawirusa uczynić świat bezpieczniejszym, sprawiedliwszym i zdrowszym miejscem do życia dla ludzi – mówi o tym papież Franciszek w swojej najnowszej książce „Let Us Dream. The Path to a Better Future” (Marzmy. Ścieżka do lepszej przyszłości”. Ukaże się ona 1 grudnia w wersji angielskiej i hiszpańskiej w nowojorskim wydawnictwie Simon & Schuster.

Publikacja jest owocem rozmów papieża z jego brytyjskim biografem Austenem Ivereighem, jakie odbyli już po wybuchu pandemii. Franciszek tłumaczy w niej, jak ten kryzys może nauczyć nas radzenia sobie z problemami, jakim stawiamy czoła w życiu osobistym i w skali światowej.

Franciszek przekonuje, że kryzys z natury stawia nas przed wyborem. Poważnym błędem byłby powrót do stanu sprzed kryzysu. Ale jeśli mamy odwagę się zmienić, możemy wyjść z niego lepsi, tak jak się stało w jego przypadku.

Papież krytykuje w książce systemy i ideologie, które przyczyniły się do obecnego kryzysu, począwszy od światowej gospodarki z jej obsesją na punkcie zysku i niezwracaniem uwagi na ludzi i środowisko, któremu szkodzi, aż po polityków, którzy pobudzą lęk swoich narodów, używając go wzrostu własnej władzy kosztem swego ludu.

Reklama

Jednocześnie przedstawia plan budowy lepszego świata dla całej ludzkości, poprzez postawienie ubogich i planety w centrum nowego sposobu myślenia. Inspirację czerpie nie tylko z Pisma Świętego, ale również z najnowszych ustaleń renomowanych naukowców, ekonomistów, działaczy społecznych i myślicieli.

Wszelka mądrość, jaką ofiarowałby papież byłaby obecnie niezwykle wartościowa, ale tym, co sprawiło, że uwierzyłem, iż „Let Us Dream” może naprawdę zmienić świat, jest to, jak jasne i praktyczne są jego wskazówki, i jak niezwykle pokrzepiający jest jego głos, którym je wypowiada – podkreśla Eamon Dolan, wiceprezes i redaktor naczelny Simon & Schuster.

Książka zawiera także obserwacje papieża na temat wartości niekonwencjonalnego myślenia, o potrzebie wzrostu kierowniczej roli kobiet w Kościele i społeczeństwie, jak też o tym, czego nauczył się od śmieciarzy z Buenos Aires.

Reklama

Austen Ivereigh ma 54 lata. Jest dziennikarzem i komentatorem spraw religijnych m.in. dla BBC. Był zastępcą redaktora naczelnego katolickiego tygodnika „The Tablet” i rzecznikiem arcybiskupa Westminsteru kard. Cormaca Murphy-O’Connora. Autor biografii papieża Franciszka „The Great Reformer” (po polsku ukazała się pod tytułem „Prorok. Biografia Franciszka, papieża radykalnego”) oraz książki „Wounded Shepherd: Pope Francis and His Struggle to Convert the Catholic Church” (Zraniony Pasterz: Papież Franciszek i jego walka o nawrócenie Kościoła katolickiego).

SPRAWDŹ: Franciszek: Maryja jest kobietą modlitwy

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę