Papieska pielgrzymka do Kanady. Kapłan, potomek rdzennych mieszkańców będzie odpowiedzialny za liturgię

36-letni ks. Cristino Bouvette ze strony ojca potomek rdzennych mieszkańców Kanady, a po matce pochodzenia włoskiego, będzie krajowym dyrektorem liturgicznym podczas papieskiej pielgrzymki do Kanady w dniach od 24 do 29 lipca.

fot. Camilo Ríos Sáez/cathopic.com

Jak zaznaczono, organizatorzy wizyty Papieża Franciszka chcieli, aby był to ktoś, kto pochodzi z rdzennych mieszkańców Kanady, mający związek z systemem szkół z internatem i mówiący po włosku.

36-letni ksiądz z Calgary przez matkę jest Włochem oraz Kri i Metysem przez ojca. Jego babcia, była przymuszona do uczenia się w szkole z internatem. Ks. Bouvette podkreśla, że jest bardzo zaszczycony nową rolą, którą będzie pełnił podczas papieskiej pielgrzymki. Będzie współpracował z lokalnymi organizatorami i Papieskim Urzędem Liturgicznym, aby wszelkie ceremonie, które odbędą się podczas wizyty odzwierciedlały charakter ziemi, na której będą się odbywały oraz katolickość Kościoła.

Jego babcia, Amelia Mae Bouvette w wieku siedmiu lat została zmuszona do opuszczenia swojej rodziny z Saddle Lake Cree Nation we wschodniej części Alberty, aby uczęszczać do Edmonton Residential School, która była prowadzona przez protestancki Zjednoczony Kościół Kanady. Zachowała głęboki związek z wiarą chrześcijańską, a członkowie rodziny byli pastorami.

Reklama
Reklama

Gdy wiele lat później jej wnuk wyznał jej, że chce zostać księdzem katolickim, powiedziała mu, że spotkała w swoim życiu dobre zakonnice i księży i ma nadzieję, że będzie jednym z nich. Zmarła w 2019 roku, miesiąc przed swoimi setnymi urodzinami.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę