Od dziś izraelskie Ramat Gan z ulicą Ireny Sendlerowej

Irena Sendlerowa podczas II wojny światowej, wraz z koleżankami organizowała pomoc dla Żydów, w powstaniu warszawskim była sanitariuszką w jednym z powstańczych punktów sanitarnych. Od dziś jej imię nosi jedna z ulic w izraelskim mieście Ramat Gan.

fot. Katarzyna Rybka-Iwańska/Twitter.com

Dzięki staraniom jednej z ocalałych z Holokaustu, Irenie Talmon od dziś, jedna z ulic w izraelskim mieście Ramat Gan nosi imię Ireny Sendlerowej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Ratunek dla żydowskich dzieci

Irena Sendlerowa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Podczas II wojny światowej angażowała się w pomocą dla Żydów, kierując organizacją „Żegota”. Dzięki akcjom ratowania dzieci żydowskich z warszawskiego getta, udało się jej wraz ze współpracowniczkami ocalić kilkaset dzieci.

Reklama
Reklama

Podczas wojny nie uniknęła aresztowania przez gestapo. Po uwolnieniu z więzienia na Pawiaku musiała zmienić tożsamość, jednak nadal współpracowała z organizacją „Żegota”. Podczas powstania warszawskiego służyła jako pielęgniarka w jednym z punktów sanitarnych. Po wojnie pracowała opiece społecznej oraz w administracji państwowej. Zmarła w 2008 roku, w wieku 98 lat.

pa/Twitter.com/Katarzyna Rybka-Iwańska/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę