Nasze projekty

Niemcy: rekordowe wpływy z podatków na Kościoły

Kościoły katolicki i ewangelicki w Niemczech odnotowały w ubiegłym roku po raz kolejny rekordowo wysokie wpływy z podatków kościelnych. Poinformowały o tym biura prasowe Konferencji Biskupów Niemieckich w Bonn i Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) w Hanowerze.

Wpływy Kościoła katolickiego przekroczyły już trzeci rok z rzędu kwotę 5 mld euro i za 2014 r. wyniosły 5,68 mld. W porównaniu z 2013 rokiem oznacza to wzrost o 4,24 proc. Z kolei Kościół ewangelicki po raz pierwszy osiągnął wpływ ponad 5 mld euro, co oznacza wzrost o 4,8 proc. Rekordowe wpływy eksperci tłumaczą dobrą koniunkturą i wysoką liczbą katolików oraz protestantów mających stale zatrudnienie.

 

Według najnowszych danych Kościół katolicki w Niemczech ma 24,2 mln wiernych, a Kościół ewangelicki ok. 23,4 mln. Są to tym samym dwie najliczniejsze wspólnoty religijne w tym kraju.

Reklama

 

Podatek na Kościół jest prawnie ustalonym odpisem, który – w zależności od kraju związkowego – wynosi osiem lub dziewięć procent podatku od kwot wynagrodzeń oraz dochodów. Podatek ten jest ściągany przez urząd finansowy i przekazywany Kościołom.


ts (KAI) / Bonn

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę