Nasze projekty

Niemcy: coraz więcej wystąpień z Kościoła

W Niemczech z roku na rok występuje z Kościołów coraz więcej osób

W 2013 roku, gdy wybuchł skandal związany z kosztami remontu rezydencji biskupa Limburga z Kościoła katolickiego wystąpiło ok. 179 tysięcy osób, około 60 tysięcy więcej niż w 2012 i ok. 52 tys. więcej niż w 2011 roku. Należy zaznaczyć, że w Niemczech odejście z Kościoła nie jest równoznaczne z apostazją, czyli „wyrzeczeniem się wiary”, lecz oznacza zaniechanie płacenia obowiązkowego podatku kościelnego.

 

Wcześniej tak wysoką falę wystąpień zanotowano w 2010 roku, kiedy ujawniono nadużycia seksualne duchownych wobec nieletnich. Z Kościoła wystąpiło wtedy ok. 181 tysięcy osób, ok. 60 tys. więcej niż rok wcześniej.

Reklama

W Kościele ewangelickim Niemiec liczba wystąpień z Kościoła wahała się w latach 2008-2012 od 148.450 do 138.195 osób rocznie. Udział katolików w ogólnej liczbie ludności zmniejszył się z 32,3 procent w 2001 roku do niespełna 30 procent w roku 2013, natomiast w tym samym czasie procent członków Kościoła ewangelickiego w społeczeństwie zmniejszył się z 32,1 do 28,5 procent.

W związku z opublikowanymi danymi diecezja Münster, jako pierwsza w Niemczech, przedstawiła badania dotyczące nastroju swoich wyznawców. – Z badań tych wynika „krytyczny stan” stopnia zadowolenia katolików z ich Kościoła – stwierdzili biskup Felix Genn oraz eksperci ds. marketingu podczas prezentacji opracowania 2 marca w Münster.

Okazało się, że tylko 30 procent katolików tej diecezji jest zadowolona ze swego Kościoła, ponad 30 proc – to niezadowoleni. W 2013 roku z Kościoła wystąpiło 10.112 katolików, za 2014 rok nie ma jeszcze danych, ale „z pewnością nie będzie mniej tych przypadków”. W każdym razie według ankiety ok. 22 proc. katolików w diecezji Münster jest „zagrożonych” wystąpieniem.

Reklama

Bp Genn podkreśla, że przeprowadzone studium ma na celu zbadanie przyczyn wystąpień z Kościoła, jest też podstawą do zastanowienia się nad możliwością zapobieżenia tej sytuacji.

Według danych statystycznych z maja 2011 roku w Niemczech żyje 80,2 mln mieszkańców. Obywatelstwo niemieckie posiada 74 mln (92,3 proc.), a niemal 6,2 mln (7,7 proc.), to obywatele innych państw, wśród nich ok. 2,6 mln stanowią chrześcijanie.

Dalej ze statystyk kościelnych wynika, że do Kościoła katolickiego należy 24,2 mln Niemców, a do Kościoła ewangelickiego 23,4 mln. Ponadto w Niemczech żyje ok. 333 tysiące członków wolnych Kościołów ewangelikalnych, ok. 1,4 mln wyznawców prawosławia i ponad pół miliona członków innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

Reklama

Z danych tych wynika, że ponad jedną trzecią ludności Niemiec stanowią bezwyznaniowcy bądź wyznawcy innych religii. Wśród nich są członkowie dwóch innych – obok chrześcijaństwa – wielkich religii monoteistycznych: islamu – ok. 4 mln i judaizmu – ok. 101 tys.


ts (KAI) / Bonn

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę