Nasze projekty

Niebieska kartka czyli rzymscy klerycy grają w piłkę

Clericus Cup - to nazwa piłkarskiego pucharu duchowieństwa Rzymu, którego runda ćwierćfinałowa zakończyła się 14 kwietnia wspólną modlitwą i minutą ciszy w intencji pokoju w Syrii. Niezwykłe rozgrywki mają kilka innowacji: jednym z sędziów jest ksiądz, a obok kartek żółtej i czerwonej funkcjonuje też kartka niebieska.

W rozgrywkach Clericus Cup uczestniczą reprezentacje piłkarskie zgromadzeń zakonnych, instytucji watykańskich i kolegiów księży, mających swoje siedziby w Rzymie. Runda eliminacyjna, w której uczestniczyło 345 zawodników pochodzących z 71 krajów, w tym z Syrii, Konga i Sudanu Południowego, rozpoczęła się 24 lutego. Do kolejnej tury rozgrywek zakwalifikowały się obecnie drużyny Gregorianum, North American College, „Sedes Sapientiae” oraz zwycięzcy ubiegłorocznego Pucharu, Pontificio Collegio Urbano.

W ostatnich rozgrywkach „Lwy Afryki” zwyciężyły Legionistów Chrystusa wynikiem 8:7, Kolegium Opus Dei „Sedes Sapientiae” pokonało zespół brazylijsko-portugalski „Amici della Chape” wynikiem 3:1, reprezentacja Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego wygrała 2:1 z misjonarzami oblatami, a „Północnoamerykańscy męczennicy” zwyciężyli 1:0 z piłkarzami Wspólnoty „San Guanella”. Półfinały zostaną rozegrane 12 maja, natomiast mecz finałowy zaplanowany jest na 26 maja, w dniu finału Ligi Mistrzów.

Puchar rozgrywek ma kształt piłki futbolowej opartej na butach piłkarskich, a przykrywa go „saturno” – kapelusz kapłański. Jedną z innowacji wprowadzonych na tych rozgrywkach jest fakt, że w tym roku jednym z sędziów był… ksiądz. Inną specyfiką tego turnieju jest natomiast wprowadzenie trzeciej kartki karnej: obok żółtej i czerwonej jest też kartka niebieska. Otrzymuje ją zawodnik za złe zachowanie na murawie oraz przekleństwa. Niebieska kartka oznacza pięć minut na ławce kar. Przed przedłużeniem kary zawodnika może „wyzwolić” krótka modlitwa o być może potrzebne pojednanie.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite