“Nie ukrywam wzruszenia, kiedy czytam tę encyklikę”
– Sam tytuł encykliki wyraża wyraźne pragnienie zwrócenia się do wszystkich jako do braci i sióstr. Jest to rzeczywistość egzystencjalna, którą Papież Franciszek uznaje za oczywistą: wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami - nikt nie jest wykluczony! – stwierdził kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego odniósł się tymi słowami do najnowszej encykliki Franciszka, "Fratelli Tutti".
Polub nas na Facebooku!
– Nie ukrywam wzruszenia, kiedy czytam tę encyklikę – stwierdził kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot. – Współpracuję z Papieżem Franciszkiem od początku jego pontyfikatu, czyli prawie od ośmiu lat. Mogę zaświadczyć, jak wiele pracy wykonano, nawet w obliczu niezaprzeczalnych trudności, w tym pandemii wywołanej przez COVID-19. Dialog międzyreligijny jest rzeczywiście w centrum refleksji i działań Papieża Franciszka – podkreślił.
PRZECZYTAJ: Papież Franciszek podpisał nową encyklikę
– Sam tytuł encykliki wyraża wyraźne pragnienie zwrócenia się do wszystkich jako do braci i sióstr. Jest to rzeczywistość egzystencjalna, którą Papież Franciszek uznaje za oczywistą: wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami – nikt nie jest wykluczony! Oczywiście, droga dialogu pomiędzy osobami o różnych tradycjach religijnych nie rozpoczęła się dopiero teraz. Jest ona częścią pierwotnej misji Kościoła i ma głębokie korzenie w Soborze Watykańskim II. – zauważył kard. Guixot.
– Życie własną tożsamością w “odwadze bycia innym” jest progiem, o przekroczenie którego prosi nas dzisiaj Kościół. Jesteśmy zaproszeni do podjęcia konkretnych kroków wraz z wyznawcami innych religii i z ludźmi dobrej woli, z nadzieją, że wszyscy poczujemy się wezwani do bycia „posłańcami pokoju i budowniczymi komunii – dodał. Jego zdaniem, “kiedy Papież Franciszek zaprasza różne religie, aby oddać się służbie braterstwa dla dobra całej ludzkości, ogłasza tym samym nową epokę”. – Nasza wspólna droga otwiera nas na nowe światło i nową kreatywność, stanowiąc wyzwanie dla każdego serca. Co więcej, braterstwo może stać się także drogą pojednania dla wyznawców innych religii – powiedział kardynał.
ZOBACZ: Pełny tekst encykliki “Fratelli tutti”
os, KAI/Stacja7