Nasze projekty

Meksyk: symbole ŚDM w sanktuarium w Guadalupe

Mszą św. w meksykańskiej bazylice Matki Bożej z Guadalupe, największym maryjnym sanktuarium świata, rozpoczęła się pielgrzymka symboli Światowych Dni Młodzieży w krajach Ameryki Centralnej i regionu Karaibów. Jak zapowiadają organizatorzy najbliższych ŚDM, w samym Meksyku modlitwa przy krzyżu i ikonie Matki Bożej odbędzie się w 90 diecezjach i potrwa 43 dni.

– Niech Matka Boża z Guadalupe towarzyszy wam tej pięknej pielgrzymce krzyża i ikony Matki Bożej i pomoże mówić, jak ona: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” – mówił metropolita Panamy i zwierzchnik przygotowań do ŚDM 2019 abp José Domingo Ulloa Mendieta, podczas rozpoczęcia pielgrzymki symboli ŚDM w Meksyku, w bazylice Matki Bożej z Guadalupe, w środę 23 sierpnia.

Po pierwszej części modlitwy wokół symboli ŚDM w Panamie , krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani zostały przekazane meksykańskiej delegacji uczestniczącej w archidiecezjalnym spotkaniu młodych w stolicy Panamy. Uroczyste rozpoczęcie pielgrzymki po krajach Ameryki Centralnej odbyło się wczoraj w meksykańskiej bazylice Matki Bożej z Guadalupe, największym maryjnym sanktuarium świata, z udziałem m.in. bp. Juan Armando Pérez Talamantesa, bisukpa pomocniczego archidiecezji Monterrey i abp José Domingo Ulloa Mendiety, metropolity Panamy i zwierzchnika przygotowań do ŚDM 2019.

Jak zapowiedział bp Talamantes, Kościół w Meksyku jest dobrze przygotowany do rozpoczynających się uroczystości, a wierni będą towarzyszyli symbolom ŚDM w dzień i w nocy.

Reklama

Jak zapowiadają organizatorzy najbliższych ŚDM, w samym Meksyku modlitwa przy krzyżu i ikonie Matki Bożej odbędzie się w 90 diecezjach i potrwa 43 dni. Następnie symbole te odwiedzą m.in. Kubę i Haiti.

Podobnie, jak Polacy zaplanowali przed ŚDM w Krakowie pielgrzymkę symboli ŚDM w 10 krajach Europy Środkowej i Południowej, tak też Panamczycy zapraszają katolików z sąsiednich krajów i regionu, by w miesiącach poprzedzających spotkanie młodych, przyjęli do siebie symbole ŚDM i modlili się przy nich o pomyślne przygotowania i przebieg zbliżającego się zlotu młodzieży. Jak podkreślają organizatorzy ŚDM w Panamie, przygotowania do tego spotkania są czasem narodowych rekolekcji i odnowy chrześcijańskiej tożsamości mieszkańców regionu Ameryki Centralnej, w imieniu których metropolita panamski abp Ulloa prosił papieża Franciszka o zorganizowanie spotkania młodych w tej części świata.

Krzyż, nazywany dziś krzyżem Światowych Dni Młodzieży, towarzyszył obchodom Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, świętowanego w Kościele od 25 marca 1983 r. do 22 kwietnia 1984 r. Podczas otwarcia jubileuszowych obchodów młodzi ludzie wnieśli go do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania Roku Świętego. Ustawiony przy konfesji św. Piotra towarzyszył kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów, którzy przybywali do Watykanu. Na zakończenie obchodów, 22 kwietnia 1984 r. papież Jan Paweł II podarował ten symbol młodzieży, mówiąc: „Powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.

Reklama

Odtąd młodzi zaczęli pielgrzymować z krzyżem po całym świecie, w ramach przygotowań do kolejnych edycji ŚDM i różnorodnych spotkań modlitewnych, także w miejscach ważnych dla współczesnej historii, jak np. w miejscu zamachów na World Trade Centre w Nowym Jorku, czy na terenach Rwandy, gdzie dokonywano wcześniej zbrodni ludobójstwa.

W Niedzielę Palmową 2003 r. papież Jan Paweł II podarował młodzieży drugi symbol – kopię ikony Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), najbardziej czczonego w Rzymie wizerunku Maryi, którego oryginał znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore. Odtąd oba symbole pielgrzymują wspólnie i towarzyszą młodzieży podczas kolejnych edycji ŚDM.

Główne wydarzenia 34. ŚDM Panama 2019 odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Zgodnie z tradycją spotkań młodych, uczestnicy z całego świata gromadzą się wspólnie podczas pięciu głównych uroczystości: Mszy św. na otwarcie, ceremonii powitania papieża, Drogi Krzyżowej, czuwania z Ojcem Świętym i niedzielnej Mszy św. Posłania wieńczącej spotkanie.

Reklama

Dni w Diecezjach, które poprzedzą spotkanie w stolicy kraju, odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui.


(KAI) abd / Guadalupe

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę