Nasze projekty

Marko Rupnik został definitywnie wydalony z zakonu jezuitów

Marko Rupnik, kapłan i znany artysta jest oskarżony o molestowanie kilku kobiet. Kilka tygodni temu został wydalony z Towarzystwa Jezusowego. Od decyzji mógł się odwołać w ciągu 30 dni, jednak tego nie zrobił.

fot. piacenzadiocesitv/youtube.com (print screen)

14 czerwca przedstawiciele władz Towarzystwa Jezusowego przekazali Marko Rupnikowi decyzję o jego wydaleniu z zakonu. Jednocześnie został poinformowany, że ma czas 30 dni na złożenie odwołania. Po tym okresie wydalenie stanie się ostateczne.

W poniedziałek, 24 lipca, o. Johan Verschueren SJ, były przełożony zakonny Marko Rupnika poinformował, że w związku z brakiem apelacji na wydaną kilka tygodni decyzję, Marko Rupnik definitywnie został usunięty z zakonu. „Oznacza to, że dymisja z zakonu, za uporczywe trwanie w nieposłuszeństwie, stała się nieodwołalna” – czytamy w liście potwierdzającym wydalenie.

ZOBACZ: Na o. Rupnika nałożono kolejne kary. Skargi dotyczące nadużyć obejmują 30 lat

Reklama

O. Verschueren wyjaśniał, że decyzja o wydaleniu Rupnika została podjęta „z powodu jego upartej odmowy przestrzegania ślubu posłuszeństwa”. Wcześniej nałożono na niego ograniczenia dotyczące celebracji, działań artystycznych i ruchów, które były jezuita wielokrotnie w minionych miesiącach naruszał. O. Verschueren zaznaczył, że Towarzystwo Jezusowe dało Rupnikowi „ostatnią szansę” na „rozliczenie się z przeszłością” i wejście na „drogę prawdy”, ale on odrzucił nawet tę ostatnią szansę. 

W ostatnich latach, pojawiło się wiele zgłoszeń osób skrzywdzonych seksualnie przez byłego już jezuitę. „Mogę tylko głęboko ubolewać nad uporczywym i upartym brakiem twojej reakcji na głosy tak wielu osób, które zostały zranione, obrażone i upokorzenie przez twoje zachowanie i postępowanie wobec nich” – napisał o. Verschueren do Rupnika w liście, który potwierdza wydalenie.

pa, jezuici.pl, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę