Nasze projekty

Kościół został zniszczony przez tornado. Z belek z jego dachu powstanie krzyż na spotkanie z Papieżem

Krzyż zrobiony z belek z dachu kościoła w miejscowości Moravská Nová Ves w Republice Czeskiej stanie na podium, z którego papież Franciszek będzie przemawiał podczas swej wrześniowej wizyty na Słowacji. Kościół ten został zniszczony w wyniku czerwcowego tornada na południu Moraw.

fot. Parafia Moravska Nova Ves / farnostmnves.cz

Na skutek gwałtownych burz i tornado, które przeszły 24 czerwca nad południowymi Morawami zginęły co najmniej trzy osoby, a 200 osób odniosło obrażenia. Dwie wsie zostały kompletnie zniszczone. Żywioł dotknął głównie dwa powiaty: Hodonín i Brzecław.

Było to najbardziej zabójcze tornado w Europie od 2001 r. i jedno z najsilniejszych zaobserwowanych tornad w historii Czech – jego intensywność jest szacowana na F3 lub F4 w skali Fujity.

? PROMĚNA NAŠÍ OBCE PO TORNÁDU? „Když jsme před několika týdny nechali zhotovit detailní panoramatické snímky obce,…

Reklama
Posted by Městys Moravská Nová Ves on Monday, July 5, 2021

Zniszczony kościół

Siła żywiołu dotknęła także kościoła w Morawskiej Nowej Wsi. Niektóre okna, w tym witraże nad ołtarzem, są wybite. Zniknął wierzchołek wieży kościoła. Mimo iż zachowało się sklepienie świątyni, dach został zerwany. Obecnie nie da się wejść do środka świątyni. Tornado wyrwało także drzewa otaczające świątynię.

Na stronie parafii można znaleźć informacje o tym, jak wesprzeć mieszkańców. Darowizny będą wykorzystane na niezbędne naprawy kościoła w miejscowości, kaplicy w Hruškach lub przekazane parafianom, którzy będą musieli naprawić swoje zniszczone domy.

fot. Parafia Moravska Nova Ves / farnostmnves.cz

Krzyż na spotkanie z Papieżem

Proboszcz tego miejsca, ks. Marián Kalina, zapowiedział, że z belek zniszczonego dachu zostanie wykonany 6-metrowy krzyż. Będzie on umieszczony na podium, z którego Papież Franciszek przemówi do wiernych w czasie spotkania na Słowacji.

Reklama

Belki, które pojadą na Słowację, zdejmą z dachu strażacy. Najpierw, jak mówi ks. Kalina, będą przechowywane u burmistrza w Dolnych Bojanovicach, aby nigdzie się nie zgubiły. Później będą przetransportowane na Słowację.

Pomysłodawcą stworzenia krzyża jest architekt, który wygrał przetarg na przygotowanie sceny dla Ojca Świętego. Ks. Kalina wyjaśnia, że aby krzyż był proporcjonalny do podium i przestrzeni, musi mieć 6 metrów wysokości i 3-metrową belkę poprzeczną.

Papież na Słowacji

Wizytę na Słowacji Papież złoży w dniach 12-15 września. W planach pielgrzymki apostolskiej jest Bratysława, Preszów, Koszyce i Šaštin. Właśnie w Šaštinie ma pojawić się krzyż zbudowany z belek czeskiego kościoła.

Reklama

Tuż po tragedii Franciszek zapewnił o swej solidarności z mieszkańcami południowo-wschodnich Czech. Modlę się za zmarłych i rannych oraz za tych, którzy musieli opuścić swe domy, poważnie uszkodzone – powiedział Franciszek po modlitwie „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

os, KAI, farnostmnves.cz, ceskenoviny.cz/Stacja7.pl

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę