Kościół zabiega o uznanie męczeństwa chrześcijan z Orisy

Przewodniczący episkopatu Indii będzie zabiegał o oficjalne uznanie przez Kościół męczeństwa chrześcijan zabitych w stanie Orisa podczas pogromów w 2008 r. „Rozmawiałem już na ten temat z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i osobiście porozmawiam też z Papieżem Franciszkiem, jak tylko nadarzy się ku temu okazja”

Orisa, Indie

Do podjęcia działań w tym kierunku skłonił go niedawny Krajowy Kongres Eucharystyczny w jego bombajskiej diecezji. Jego zdaniem świadectwa tych, którzy przeżyli pogromy, były najmocniejszym wydarzeniem kongresu. Kard. Gracias przytoczył słowa kobiety, która wraz z dwojgiem małych dzieci była świadkiem męczeństwa swego męża. Oprawcy zaproponowali mu wyrzeczenie się Chrystusa i przyjęcie hinduizmu. Kiedy odmówił, zarąbali go na śmierć i spalili.

Fala pogromów antychrześcijańskich w stanie Orisa rozpoczęła się 25 sierpnia 2008 r., po zamordowaniu dwa dni wcześniej przywódcy skrajnie nacjonalistycznej partii hinduskiej Vishwa Hindu Parishad (VHP) – Laxamanandy Saraswatiego. Chociaż dokonali tego maoiści, do czego sami się przyznali, radykałowie hinduscy rozpętali falę przemocy wobec miejscowych chrześcijan, których od dawna krytykowali za ich zaangażowanie społeczne na rzecz dalitów, czyli pozakastowych (niedotykalnych) i innych plemion oraz oskarżali ich, wraz z biskupami, księżmi i siostrami zakonnymi, o uprawianie prozelityzmu.

Reklama
Reklama

Ofiar śmiertelnych było co najmniej 90, w tym niepełnosprawni, starcy, dzieci i kobiety. Zburzono 6,5 tys. domów wyznawców Chrystusa oraz liczne szkoły i instytucje wyznaniowe, zniszczono 35 kościołów i miejsc kultu. Ponad 56 tys. chrześcijan zostało wysiedlonych ze swych domów, w niektórych wypadkach poddawano ich przymusowej konwersji na hinduizm. Co najmniej 10 tys. dzieci musiało przerwać naukę w szkole, a wiele innych dziewcząt trafiło do innych stanów indyjskich jako niewolnice seksualne lub jako pracownice domowe.


-RV, kg (KAI) / Bombaj

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę