Nasze projekty

Kolejny stan Australii legalizuje wspomagane samobójstwo. Ustawa uniemożliwia sprzeciw sumienia

Queensland to piąty z sześciu stanów i dwóch terytoriów Australii, którego parlament zezwolił na legalizację wspomaganego samobójstwa. Nowe prawo zacznie obowiązywać od stycznia 2023 roku.

Pixabay.com/fernandozhiminaicela

Parlament przyjął ustawę dotyczącą wspomaganego samobójstwa większością głosów 61 do 30. Nowe prawo umożliwi osobie, która cierpi na zaawansowaną, postępującą lub znajdującą się w fazie terminalnej chorobę, dostęp do dobrowolnego samobójstwa przy wsparciu medycznym (Voluntary Assisted Dying). Chory powinien samodzielnie podjąć decyzję, a dodatkowo musi istnieć prawdopodobieństwo, że jego stan zdrowia i tak spowodowałby śmierć w ciągu roku.

Wicepremier Queenslandu Steven Miles oświadczył, że ustawa nie sprawi, że śmierć człowieka będzie mniej tragiczna, ale oszczędzi mu bólu i cierpienia. Z kolei parlamentarzyści, którzy sprzeciwiali się nowemu prawu, wskazywali, że godną śmierć zapewnia opieka paliatywna, która w stanie Queensland jest niedostępna w jego odległych rejonach.

Czy ustawa będzie obowiązywała w szpitalach prowadzonych przez Kościół?

Kościół katolicki prowadził kampanię, aby ustawa nie obowiązywała w szpitalach przez niego prowadzonych, które w Queensland zapewniają 20 procent opieki nad osobami starszymi. Jednak nowe prawo zezwala pacjentom w stanie terminalnym do skorzystania ze wspomaganego samobójstwa także w tych placówkach, gdy stan zdrowia nie pozwala już na przewiezienie ich w inne miejsce.

Reklama
Reklama

Zaniepokojenie ustawą wyraził rektor Newman College na Uniwersytecie w Melbourne o. Frank Brennan SI. Zwrócił uwagę, że w praktyce nowe prawo uniemożliwia lekarzom sprzeciw sumienia wobec uczestnictwa we wspomaganym samobójstwie, gdy pacjent o nie poprosi. Muszą wtedy wskazać inną osobę, która tego dokona.

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę